„35 rocznica „pospolitego ruszenia” Polaków jest powodem do dumy i dziękczynienia” – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Ryczan, przewodnicząc Mszy św. za Ojczyznę w 35. rocznicę powstania Solidarności.
W homilii bp senior Kazimierz Ryczan mówił o spuściźnie chrześcijańskiej i patriotycznej, którą podjęła Solidarność i o niemającym precedensu procesie budowania narodowej wspólnoty, przestrzegał także przed szarganiem wywalczonej wolności i dorobku związku.
Nawiązując do genezy historycznej walk o niepodległość, przypominał, że od „1050 lat słowa Mojżesza zapisane na kamiennych tablicach powtarzane były Polanom w dorzeczach Wisły i Odry”, mówił także o ponad tysiącletniej czci dla krzyża i Maryi.
„Dziś prawdziwi patrioci miłujący Polskę gromadzą się, aby dziękować za dar Solidarności dla Polaków, która 35 lat temu zapoczątkowała przemiany krajowe i światowe – upadek komunizmu”, który został „zdetronizowany bez użycia siły i przemocy” – podkreślił bp Ryczan.
Stawiał m.in. pytanie, dlaczego Bóg wybrał „małą Polskę do tak wielkiego dzieła?”. Zaznaczył, że przykazania Mojżesza zawsze w Polsce obowiązywały i „choć był grzech, było i przebaczenie”. Wspomniał peregrynacje obrazu Matki Bożej, pielgrzymki, nauczanie religii i wkład Jan Pawła II w najnowszą historię Polski.
„Zrodziła się wspólnota, ludziom wyrosły skrzydła, w kilka miesięcy dokonał się cud integracji całego narodu, jedni walczyli za drugich” – przypomniał bp Ryczan. Mówił o wkładzie Kościoła w budowanie Solidarności i zwracając się szczególnie do młodych Polaków podkreślał, że Kościół nigdy nie będzie ich wrogiem.
Skrytykował także obecne tendencje oceny tamtych czasów, gdy „modne staje się odkrywanie dobrej woli ówczesnych sekretarzy i generałów” oraz fakt, że „dawni działacze polityczni zaczęli pisać nową historię polskiego narodu”.
Negatywnie ocenił także „wolność od zasad i Dekalogu, postulowane we współczesnej Europie”, Ustawę o przemocy w rodzinie – „w myśl ideologii gender burzącej porządek w rodzinie” oraz in vitro, co do którego „wygrał biznes, przegrała mądrość”.
Bp Ryczan zauważył także, że nowy prezydent potrzebuje modlitwy rodaków oraz gotowości do odpowiedzi na jego wezwanie w orędziu „do solidarności narodowej i odbudowywania wspólnoty”.
Podczas Mszy św. dary w postaci naczyń i parametrów liturgicznych składały delegacje związkowe zakładów pracy.
W Kielcach i w regionie od kilku dni trwają obchody 35 rocznicy powstania „Solidarności”, rozłożone na prawie cały wrzesień. Są sesje naukowe, konkursy, wystawy, rekonstrukcje historyczne, koncerty i in.
Dzisiaj po południu w Muzeum Narodowym – w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - historię związku w regionie w latach 1980-1989 przybliżają historycy kieleckiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Z kolei wieczorem na Rynku w ramach tzw. "Toastu za Solidarność" zaplanowano otwarcie wystawy plenerowej Muzeum Historii Kielc, pokazującej dzieje miasta na tle ruchów wolnościowych w Polsce - od poznańskiego czerwca 1956 r., po wybory z czerwca 1989 r. Będzie także szampan, pokaz sztucznych ogni, wspólny śpiew pieśni solidarnościowych.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Relacja na stronie Radia eM
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl