Bp Ryczan do diakonów: słudzy Chrystusa nie mogą iść na służbę politycznej władzy

Słudzy Chrystusa nie mogą iść na służbę politycznej władzy, ani na służbę rodzinie, ani na służbę biznesu. Dziś Jezus wybiera was do służby diakonatu – mówił 22 lutego w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Kazimierz Ryczan, udzielając święceń diakonatu ośmiu diakonom – alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W uroczystości uczestniczyło m.in. środowisko seminarium oraz rodziny diakonów.

W homilii bp Ryczan mówił m.in. o cechach, które powinny charakteryzować diakonów: o wytrwałości w modlitwie, w tym szczególnie brewiarzowej,, o wierności i roztropności. „Dziś Jezus wybiera was do służby diakonatu. Nikt nie może dwom panom służyć (Mt 6, 24). To jest pouczenie i przestroga” – zauważył biskup kielecki.

W imieniu Kościoła prosił, by diakoni „byli przyjaciółmi dla wszystkich”, ponieważ i Jezus „ukochał wszystkich: i Afrykańczyka, i Azjatę, i Europejczyka”. To z przyjaźni dla Chrystusa diakoni wybierają celibat i życie w czystości, a „miłością mogą się dzielić tylko z Chrystusem”. Jako przykład przyjaźni dla wszystkich bp Ryczan wskazał ukraiński Majdan, gdzie „obecni są duchowni prawosławni i katoliccy – przyjaciele wszystkich, którzy walczą o wolność Ojczyzny”.

„Spraw Panie, aby Twoi słudzy, których dzisiaj wybieramy do stanu diakonatu, byli roztropni w działaniu, przyjaźni dla wszystkich i wytrwali w modlitwie” – modlił się biskup kielecki.

Święcenia diakonatu otrzymało ośmiu studentów piątego roku WSD w Kielcach. W zeszłym roku bp Ryczan święceń diakonatu udzielił 11seminarzystom.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Seminarium od 2009 r. współpracuje na mocy umowy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Studia trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno-teologiczny ustalony we współpracy z KUL.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

NOWOWYŚWIĘCENI DIAKONI:

dkn Mateusz Durdek
parafia Grobu Bożego w Miechowie

dkn Konrad Kaleta
parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie

dkn Łukasz Nastaga
parafia Miłosierdzia Bożego w Kielcach

dkn Adam Nowak
parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach

dkn Piotr Orlikowski