„W królestwie Wszystkich Świętych liczy się tylko dobro. Czy nie zauważacie, że błogosławieni to mieszkańcy Królestwa Wszystkich Świętych? Cóż takiego wielkiego dokonują nazywani przez Jezusa błogosławionymi? Czynią dobro” – mówił dzisiaj na cmentarzu komunalnym na Cedzynie k. Kielc bp Kazimierz Ryczan. Mszę św. poprzedziła procesja i Droga Krzyżowa wzdłuż stacji na cmentarzu.
W homilii bp Ryczan zauważał, że dzisiejszy dzień skłania do zatrzymania się nad prawdą o Bożym królestwie - „królestwie świętych – Królestwie Wszystkich Świętych”. Biskup do ich grona zaliczył „świętych, którzy żyli za czasów Adama i Ewy; tych, którzy pamiętali Abrahama; tych, którzy przeszli Morze Czerwone i wędrowali przez pustynię; tych, którzy zamieszkują wszystkie kontynenty; tych, którzy żyli i żyją nad Wisłą i Odrą oraz tych, którzy spoglądają na spokojny spływ rzeczki Silnicy w Kielcach”.
Biskup kielecki tłumaczył, że Jezus, który jest „bramą i drogą do królestwa” wymaga od nas dobrej woli i chęci skorzystania z zaproszenia. Zaznaczył także, że „wejście do domu Ojca można utracić z własnej winy”, jak uczy nas Jezus w przypowieści o pannach oczekujących na przyjście oblubieńca. „To okropne nie wejść do Królestwa Wszystkich Świętych z własnej głupoty” – mówił bp Ryczan. Biskup podkreślił także znaczenie dziękczynienia za dar Wszystkich Świętych, zarówno tych ogłoszonych oficjalnie przez Kościół, jak i tych anonimowych, którzy czynili dobro – „bo tylko dobro się liczy”.
„Przeminęli oprawcy i sędziowie bp. męczennika Czesława Kaczmarka. Chcielibyśmy wymazać ich z historii i pamięci, niech nie straszą młodych pokoleń. Co pozostało? Pozostało jedynie dobro, ono się liczy, o tym dobru mówimy” – mówił bp Ryczan, wskazując także na przykłady dobra z czasów II wojny światowej i obecne.
„Dziękujemy Ci Boże, za dzisiejsze święto, w które wspominamy wszystkich mieszkańców domu Boga Ojca – Królestwo Wszystkich Świętych. Dziękujemy za dobro, które ubogaciło naszą planetę Ziemię. Prosimy, byśmy też mogli być nazywani błogosławionymi. Tymczasem módlmy się za naszych nauczycieli, rodziców, znajomych i za tych, o których nikt nie pamięta, aby Pan przyjął ich do swego królestwa” zakończył bp Ryczan.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl