Bp Ryczan: Miałem zaszczyt stanąć w szeregu mądrych biskupów kieleckich

„Miałem zaszczyt stanąć w szeregu mądrych biskupów kieleckich, obrońców wiary, których symbolem jest biskup Czesław Kaczmarek” – napisał w liście do diecezjan bp Kazimierz Ryczan, Administrator Apostolski. List był odczytany w kościołach diecezji w niedzielę, 16 listopada 2014 r.

Bp Ryczan przypomina, że decyzją Stolicy Apostolskiej nowym pasterzem kieleckim został bp Jan Piotrowski, a uroczysty Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach odbędzie się w sobotę, 29 listopada o godz. 11.00.

W swoim liście zwraca m.in. uwagę na patriotyczną spuściznę diecezji, na postaci patronów i sanktuaria, wydarzenia historii i na szczególne miejsce krzyża w województwie świętokrzyskim. Do parlamentarzystów apeluje o zainteresowanie wspólnotą rodziny, do dziennikarzy – o obronę wartości i polskiej tożsamości.

„Tu przeżyłem niecodzienną przygodę spotkania z historią Ojczyzny zapisaną przez bł. Wincentego Kadłubka, przez nieocenionego kronikarza ks. Jana Długosza (…), przez modlącego się słowami „Gaude Mater Polonia” poety i kompozytora dominikanina Wincentego z Kielc (…). Tu wyczuwałem puls niepodległej Ojczyzny i wyobraźnią łączyłem się z legionami Piłsudskiego, niosącymi wolność Kielcom i Ojczyźnie. Poza grób poniosę zadumę nad mogiłami partyzantów ukrytymi w lasach świętokrzyskich” – napisał bp Ryczan.

Podkreśla duchową siłę świętokrzyskiego sanktuarium na św. Krzyżu i Bożego Grobu w Miechowie, pisze o znaczeniu nowych sanktuariów: Bożego Miłosierdzia i św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, a także tych znanych od wieków: Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy.

Przypominając znaczenie krzyża w życiu publicznym, bp Ryczan wyraża wdzięczność za rajdy pielgrzymkowe na Święty Krzyż. „W tym roku ponad pięć tysięcy młodzieży wraz z duszpasterzami, katechetami, nauczycielami, rodzicami i przewodnikami świętokrzyskimi dotarło na szczyt, by adorować relikwie Świętego Krzyża (…). Pielgrzymują tak od 15 lat” - podkreślił.

W liście bp Ryczan wyraża także swój protest przeciwko brakowi krzyża na Giewoncie w spocie promującym Polskę i przypomina przestrogi Jana Pawła II. „ Polska w tym filmie odarta jest z symboliki krzyża (…). Proroku Janie Pawle II, skąd wiedziałeś, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podniesie rękę na krzyż? Co mamy robić? Brońcie krzyża! Jak? Macie w ręku kartkę wyborczą. Brońcie krzyża! Tego z Giewontu i tego, który postawiliście na grobie swego dziecka, przyjaciela, ojca lub matki” - wzywa.

Bp Ryczan zachęca także do trwania przy Maryi i „trzymania się Jej dłoni” we wszystkich sytuacjach życiowych. „Gdy szukasz pracy, trzymaj się Jej dłoni. Gdy zawiązujesz małżeństwo, gdy rodzisz dzieci, gdy wysyłasz ich w świat, trzymaj się Jej dłoni. Gdy wydaje ci się, że miłość małżeńska umiera, trzymaj się Jej dłoni.”

Parlamentarzystów wzywa, by zajęli się rodziną, rozumianą jako wspólnota. „Nie zajmujcie się drobiazgami o małżeństwach jednopłciowych, o prawach LGBT. Obywatele o takich orientacjach zawsze byli, są i będą w społeczeństwie. Zajmijcie się wspólnotą rodziny, gdzie rodzą się, wychowują i hartują ludzie miłujący Ojczyznę. Stawajcie w obronie wspólnoty rodzinnej. Przyszłości ojczyzny nikt na świecie nie buduje na mniejszościach seksualnych. Szkoda czasu na tematy zastępcze” – apeluje bp Ryczan.

Przestrzega także przed współczesnymi formami zagrożenia polskiej wolności i suwerenności. „Współczesny wróg przekracza granice przez dotacje, fundacje, programy międzynarodowe, także przez sankcje gospodarcze. Nie burzy budynków, ale atakuje wartości i symbole. Tak niewinnie zaatakował krzyż na Giewoncie. Zmierza głębiej - do zniszczenia tablic dziesięciu przykazań” – uważa bp Ryczan.

O obronę wartości zwraca się do dziennikarzy, których „głos jest słuchany przez miliony Polaków (…), jest mocny i podbudowany kolorowym obrazem”, natomiast „kaznodzieje powinni iść w pierwszym szeregu i wskazywać azymut, jakim jest krzyż”.

Biskup przypomina: „fabryki można uruchomić, bezrobocie zlikwidować, pieniądz wzmocnić, ekonomię uwierzytelnić. Trudno jest wskrzesić obumarły patriotyzm, zadomowić na powrót odrzuconą Ewangelię, pokleić rozbite tablice Dekalogu” i apeluje do diecezjan, aby nie pozostali w domu w dniu wyborów.

„W to wierzyłem. W to wierzę i dziękuję wszystkim, którzy szli ze mną tą drogą przez 21 lat” – podsumowuje bp Kazimierz Ryczan.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: List Pasterski Administratora Apostolskiego