Bp Ryczan: Przy krzyżu Chrystusa wierzymy, że żadna ofiara nie jest daremna

W czwartek i piątek, 9-10 kwietnia 2015 r. w Kielcach trwały obchody piątej rocznicy tragedii smoleńskiej. Mszy św. w Bazylice Katedrlanej w intencji 96 ofiar katastrofy lotniczej przewodniczył bp-senior Kazimierz Ryczan. Rocznicę uczciły także wystawy okolicznościowe, modlitwa przy Epitafium Smoleńskim oraz w kościele ojców kapucynów.

„Kościół stoi przed Zmartwychwstałym Panem i prosi, aby przyjął męczenników wyprawy katyńskiej do Niebieskiego Domu” – mówił w homilii bp Kazimierz Ryczan. Skrytykował m.in. atmosferę towarzyszącą pochówkowi na Wawelu, gdy „zakwestionowano złożenie tam szczątków prezydenta Kaczyńskiego” oraz fakt, że po pięciu latach od tragicznego wydarzenia nadal nie ma decyzji o miejscu dla budowy pomnika smoleńskiego. Zauważył także, że środki społecznego przekazu w przeddzień piątej rocznicy katastrofy „zafundowały (…) festiwal ogłupiania społeczeństwa”.

Bp Ryczan przypomniał m.in. „obraz klęczącego Jarosława” przy szczątkach brata Lecha Kaczyńskiego, zauważając zarazem „uścisk Tuska i Putina”. Jak podkreślił: - „Taki obraz zapisał się w pamięci 5 lat temu. Prosiłoby się, by taki uścisk zamienić z Jarosławem" - stwierdzał. Zauważył także „zakończenie historii” na lotnisku w Smoleńsku poprzez „przekazanie jej w pewne ręce przyjaciela”. - „Posprzątano miejsce wypadku, wyrównano piaskiem, przykryto płytą betonową. Historia Smoleńska zakończona i złożona w pewne ręce dawnego przyjaciela, wspominanego dziś w Rosji z przyjemnością - Związku Radzieckiego" - mówił bp Kazimierz Ryczan. - „Przy krzyżu Chrystusa wierzymy, że żadna ofiara nie jest daremna” – podsumował bp Ryczan.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. prezydent Kielc, parlamentarzyści, środowisko WSD, kielczanie. Po Eucharystii pod Epitafium Smoleńskim umieszczonym na Ogrójcu Katedralnym złożone zostały kwiaty, odbył się Apel Smoleński, złożono także kwiaty przy tablicy śp. Przemysława Gosiewskiego.

Przed Mszą św. miał miejsce wernisaż wystawy „Dla Ciebie Polsko, Ojczyzno Moja. Przemysław Gosiewski 1964-2010". Wystawa pokazana na Wzgórzu Zamkowym poświęcona pamięci premiera Przemysława Gosiewskiego to wybór zdjęć dokumentujących m.in. jego działalność w NSZZ "Solidarność" i pracę parlamentarną oraz liczne odniesienia do województwa świętokrzyskiego. Na wystawie były tłumy. Uczestnicy wydarzenia zapamiętali Przemysława Gosiewskiego, jako polityka, który doskonale znał region i skutecznie rozwiązywał jego problemy.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in.: europosłanka Beata Gosiewska oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W ramach kieleckich obchodów w piątek, 10 kwietnia w klasztorze ojców kapucynów o godz. 18.00 odprawiona została Msza św. w intencji ofiar. Złożono także kwiaty przed tablicą ofiar tragedii smoleńskiej przy wejściu do kościoła.

dziar
tekst za: www.ekai.pl