„Solidarność jest naszym zadaniem domowym na dziś i na jutro” – mówił 31 sierpnia 2014 r. w Kielcach bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Bp Ryczan przedstawił w kazaniu historyczną genezę idei solidarności w Polsce i zaapelował o odbudowanie jej etosu. Nawiązując do czytanej dziś w liturgii Ewangelii zauważył, że Jezus zachęcając do zaparcia się siebie, proponuje wejście na drogę prowadzącą do życia, zaś „cała ewangelizacja jest – jak powiedział biskup – szkołą zapierania się siebie samego”.
„Jezus wzywa i proponuje, zatrzymajcie się na chwilę i pomyślcie, że obok Unii Europejskiej jest droga do życia wiecznego. Unia miała swój początek, będzie miała i koniec, a życie wieczne nigdy się nie kończy” – mówił bp Ryczan.
Zauważył także, że ponad połowa Polaków nie identyfikuje się dzisiaj z rocznicą „Solidarności”. – Dzisiejsza polityczna poprawność nie powraca do tamtej radości narodu, który jest zaprzątnięty Unią Europejską, stanowiskami i nowym od wczoraj prezydentem – Donaldem Tuskiem - mówił biskup kielecki.
Zauważył także, że polskie korzenie solidarności mają związek z początkiem chrześcijaństwa na ziemiach polskich, gdy „ziarno wolności i suwerenności zapuściło głębokie korzenie”. Podkreślił, że polski patriotyzm łączył się zawsze z miłością Boga i ojczyzny, a na straży ładu stał Kościół, który uczył szacunku „do ojca i matki, do ludzi różnych wyznań”. Przypomniał zalążki tworzenia polskiej solidarności w czasach zaborów, odzyskania niepodległości, II wojny światowej i w okresie powojennym.
„Bez Ewangelii nie byłoby solidarności w Polsce” – podkreślił bp Ryczan. Wskazał także na wzorcowe postaci św. Brata Alberta, św. Maksymiliana , św. Jana Pawła II czy bł. ks. Popiełuszki, które „pomagały zaszczepiać idee solidarności”.
„Dzisiaj solidarność Polaków jest konieczna, Polska i jej kultura oparte są na tradycjach zakorzenionych w chrześcijaństwie, a walka o te wartości wymaga solidarności” – mówił biskup kielecki.
Zwrócił także uwagę, iż „próbuje się walczyć z Kościołem, który stoi na straży wartości: uderzać w biskupów, robić z nich współpracowników służb specjalnych, obarczać odpowiedzialnością za pedofilię, a bohaterem czyni się ks. Lemańskiego, któremu nie odpowiada posłuszeństwo, a który woli współpracować z Owsiakiem”. Bp Ryczan stwierdził także, że „należy iść na zbliżające się wybory, aby mieć wkład w kształt przyszłej Polski”.
Święto Wolności i Solidarności rozpoczęło się dzisiaj w Kielcach na Skwerze im. Stefana Żeromskiego, od złożenia kwiatów przed tablicą, która upamiętnia powstanie „Solidarności”. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział we Mszy św. w bazylice katedralnej, w intencji Ojczyzny i „Solidarności”, z udziałem m.in. prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, środowisk związkowych, kombatanckich, pocztów sztandarowych. Po Eucharystii zostały złożone wiązanki kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W Kielcach 34 lata temu - 29 sierpnia 1980 r. jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO - SHL, Chemar, Preme, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września - 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy - podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ »Solidarność« Regionu Świętokrzyskiego”. Do końca grudnia 1981 roku - internowano 312 osób z województwa kieleckiego.
W regionie świętokrzyskim na 400 działaczy „Solidarności” ok. 100 było internowanych i objętych stałą opieką Kościoła. Zorganizowaną akcję pomocy prowadził Biskupi Komitet Potrzebującym działający od końca 1981 r., na czele z bp. Mieczysławem Jaworskim.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl