Bp Ryczan: uboga byłaby świętokrzyska ziemia bez osób konsekrowanych

„Uboga byłaby nasza świętokrzyska ziemia bez osób konsekrowanych - sióstr i braci zakonnych, smutni byliby chorzy i potrzebujący (…), gdyby zabrakło charyzmatów Bożego miłosierdzia” – mówił w Święto Ofiarowania Pańskiego w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Kazimierz Ryczan, przewodnicząc uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego, z udziałem przedstawicieli zgromadzeń i zakonów, pracujących w diecezji kieleckiej. Swój diamentowy jubileusz 75 lat posługi zakonnej świętowały dwie siostry niepokalanki.

W homilii bp Ryczan wskazał na dobrowolność ofiary złożonej Jezusowi przez osoby konsekrowane, które „darowały Mu swoją wolę i wszystko, co posiadają (…)”. „Jemu oddaliście swoje dziewczęce i chłopięce imiona” - mówił. Zauważył diametralnie różne reakcje, jakie habit wzbudza w świecie, od życzliwości i refleksji nad stanem człowieka, który dobrowolnie Bogu powierzył swoje życie po niechęć do osób zakonnych - jako reprezentantów Kościoła i jego duchowieństwa.

Biskup kielecki podkreślił chryzmat miłosierdzia, który realizuje większość zakonów i zgromadzeń, a które jest z posługą zakonną szczególnie kojarzone, przypomniał m.in. pracę na rzecz niepełnosprawnych, spełnianą przez albertynów i józefinki. „Konsekrowani są naśladowcami miłosiernego Boga, który bierze dzieci na ręce i dotyka ran trędowatego” – mówił. Zaznaczył rolę konsekrowanych w podtrzymywaniu „dialogu modlitwy z Bogiem” w zabieganym świecie, skoncentrowanym na pracy, karierze, używaniu życia.

Dzisiaj obchodziły swój jubileusz 75 lat zakonnej posługi dwie siostry niepokalanki: s. Urszula Helena Mickielewicz i s. Ładysława Aniela Filipczak ze zgromadzenia niehabitowego Córek Maryi Niepokalanej. Ze względu na stan zdrowia i podeszły wiek jubilatek, obecna była tylko s. Ładysława, która publicznie odnowiła śluby zakonne i przyjęła krzyż jubileuszowy z rąk bp. Ryczana. Obie niepokalanki mieszkają w Domu Zgromadzenia przy ul. Wydryńskiej 9 w Kielcach, gdzie znajduje się placówka przeznaczona głównie dla starszych sióstr, ale także zajmująca się katechizacją. Posługa niepokalanek jest w Kielcach związana głównie z prowadzeniem Domu Dziecka przy ul. Wesołej oraz katechizacją.

Podczas uroczystości osoby konsekrowane: zakonnice, zakonnicy, konsekrowane dziewice, wdowy i wdowiec, odnowili swoje śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez bł. Jana Pawła II w 1997 r.

Eucharystię z Biskupem Kieleckim koncelebrowali m.in.: opat cysterski z Jędrzejowa o. Edward Stradomski, proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Stanisław Kowalski, rektor WSD ks. dr Grzegorz Kaliszewski.

Uroczystą Mszę św. w Bazylice Katedralnej poprzedziło spotkanie osób konsekrowanych w kaplicy św. Kazimierza w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach na Jutrzni i konferencji, połączonej z medytacją. Spotkanie poprowadził ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego.

W diecezji kieleckiej posługuje 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, 3 stowarzyszenia życia apostolskiego, 1 instytut życia konsekrowanego. Intensywnie w skali kraju rozwijają się w ostatnich latach indywidualne formy życia konsekrowanego. Obecnie w diecezji jest 5 dziewic konsekrowanych, 7 wdów konsekrowanych, 1 wdowiec konsekrowany.

dziar
tekst za: www.ekai.pl