„Nadszedł moment, by uderzyć duchem - duchem modlitwy, duchem nawrócenia, duchem ekspiacji narodowej. Wypędzanie Boga z Unii Europejskiej musi zatrzymać się na chorągwiach Królowej Polski, Hetmanki naszego narodu” – pisze w liście pasterskim na Nowy Rok bp Kazimierz Ryczan.
Apeluje w nim o zadośćuczynienie wobec aktów znieważania Boga, Maryi, symboli religijnych w Polsce i na świecie, przypomina wyjątkowe miejsce Najświętszej Maryi Panny w historii zbawienia i narodu polskiego.
„Stańmy w Jej szeregach. Stańmy całymi rodzinami. Umocnijmy się mocą Chrystusa. Umocnijmy się miłością krzyża. Każda parafia, każdy rodzinny próg niech stanie się szańcem broniącym Chrystusa, Kościoła i wartości cywilizacji chrześcijańskiej. Stańmy duchem w roku wiary” – wzywa bp Ryczan.
Przypomina najbardziej bolesne dla katolików wydarzenie z minionego Adwentu, gdy 9 grudnia 58–letni mężczyzna rzucił w obraz pojemnikami wypełnionymi czarną substancją, która rozprysła się na obraz. Sam obraz nie ucierpiał, gdyż osłania go szyba kuloodporna.
„Cała Polska budzi się, by zadośćuczynić i przeprosić Boga za akt profanacji” – pisze bp Ryczan i przypomina, że geneza tego czynu tkwi w „procesie lekceważenia religii i banalizowania świętości narodowych, który rozpoczął się wcześniej”.
Jako przykład biskup kielecki podaje m.in. umieszczenie na pierwszej stronie w tygodnika „Wprost” wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus w maskach gazowych. „Zróbmy plakat z Madonny Częstochowskiej. Będzie mógł leżeć na ulicy, w koszu. Będzie kopana i deptana na ziemi. Stanie się banałem” – tak m.in. bp Ryczan komentuje fakty lekceważenia Matki Bożej i Jej wizerunku.
„Artysta niszczy na scenie kartki Pisma Świętego, sądy uznają to jako fakt o małej szkodliwości społecznej i za formę sztuki. Na oczach prezydenta i milionów telewidzów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie sprofanowano krzyż postawiony przez harcerzy po tragedii smoleńskiej. Pozwolono lewakom na happening w godzinach nocnych i tam sprofanowano znak męki Chrystusa. Winą za to obciążono Kościół polski i wykorzystanie symboli dla celów politycznych” – wylicza Biskup Kielecki.
Przypomina także, iż w 2012 r. w czasie pasterki w Zgierzu dokonano profanacji szopki miejskiej, rokrocznie stawianej między kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej a magistratem (ukradziono figurkę Maryi i uszkodzono Dzieciątko Jezus). Z kolei na cmentarzu w Choczu w powiecie pleszewskim zdewastowano ołtarz polowy i zbezczeszczono krzyż. Przewrócona została płyta ołtarza, uszkodzony krzyż i porzucony, połamany krucyfiks.
Bp Ryczan zdecydowanie potępia także wypowiedzi Janusza Palikota o Kościele i symbolach religijnych. Pisze: „Prezes partii Ruchu Palikota bezkarnie wypowiada bluźniercze oskarżenia wobec ludzi Kościoła, symboli religijnyh i jest promowany przez środki masowego przekazu sprzyjające rządzącej koalicji. Takich postaw należy się wstydzić, potępiać, przemilczać, a nie nagłaśniać”.
„Zło nie rodzi dobra. Zło rodzi zło. Telewizjo, jesteś wychowawcą narodu, zejdź z tej drogi” – apeluje Biskup Kielecki.
W liście na Nowy Rok bp Ryczan przypomina także macierzyńską postawę Maryi, którą „Bóg zasadził jak lilię w ogrodzie, który nie był rajem, ale ziemią wymagającą zbawienia” oraz rolę, jaką odegrała w życiu Jezusa, poznającego „otoczenie Jej oczami, uczącego się od Niej modlitwy i wrażliwości dla człowieka”.
Biskup kielecki wyjaśnia również, w jaki sposób Maryja wrastała w historię narodu polskiego, w czasach m.in. potopu szwedzkiego, podczas powstań, wojen, czasów komunizmu.
„Dla Polaka obraz Matki Królowej Polski z Synem Bożym na ręku stał się przedmiotem miłości, wiary i wielkiej nadziei. Z Matką Boga - Królową przetrwaliśmy czas okupacji komunistycznej. Jej wizerunek widniał na bramach strajkujących robotników walczących o niepodległość Polski. Do Częstochowy z pielgrzymią modlitwą przychodzą dziś: młodzież, robotnicy, rolnicy, inteligencja, emigranci, obcokrajowcy, kapłani, siostry zakonne” – pisze bp Ryczan.
Na początku Nowego Roku, zarazem Roku Wiary biskup wzywa wszystkich diecezjan i zachęca do aktów ekspiacji za „ten obrażający miliony Polaków akt profanacji Ikony Częstochowskiej Pani”.
Zachęca do włączania się każdego czwartego dnia miesiąca do uczestnictwa w całonocnym czuwaniu przed Obrazem Matki Bożej w Częstochowie. „Kto nie może udać się do Częstochowy, niech w tych dniach zgromadzi się w kościele parafialnym. Niech modlitwa i czytanie Pisma Świętego zjednoczą nas przy Maryi z Jezusem na ręku” - apeluje.
Zachęca księży proboszczów do przewodniczenia modlitwie wiernych w tej intencji i do organizacji diecezjalnej pielgrzymki do Częstochowy jako ekspiacji za grzeszne czyny wobec Matki Bożej oraz ofiarowania Bogu modlitwy, umartwienia, jałmużny.
List Biskupa Kieleckiego został w Nowy Rok odczytywany we wszystkich kościołach naszej diecezji.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Przeczytaj: List Biskupa Kieleckiego na Nowy Rok
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl