„Wielki Post jest to dla nas propozycja, by się zatrzymać w galopie spraw, w zagonieniu, w beztroskim powtarzaniu wciąż tego samego” – mówił bp Kazimierz Ryczan w homilii podczas liturgii Środy Popielcowej, sprawowanej w kieleckiej Bazylice Katedralnej.
Homilię poświęcił analizie, co dla współczesnych oznacza: „wejść w Wielki Post”. Czas 40 dni poprzedzających Wielkanoc nazwał „dobrowolnym wejściem na drogę nawrócenia”, które ma podobny sens i charakter, jak w czasach proroka Joela, gdyż „nie zmienił się człowiek w miłości, zdradzie, nawróceniu”. Wielki Post oznacza pojednanie z Bogiem, przy czym religijne nawrócenie to coś więcej niż tylko oznaki zewnętrzne. Zauważył, że praktyki wielkopostne można i trzeba pogodzić z codziennością, pracą, z uczestnictwem w projektach życiowych, z miłością do rodziny, z niestronieniem od ludzi.
Biskup Kielecki zaapelował o m. in. rozerwanie kajdan zła, o podjecie refleksji „w jakich więzach niewoli jesteś”, o połamanie każdego jarzma, np. nałogów, ułomności. „Pracuj sprawiedliwie, nie okradaj nikogo, solidnie ucz dzieci i młodzież” – mówił, zwracając się przede wszystkim do dziennikarzy, aby traktowali swoje dziennikarstwo w kategoriach misji, jako „służbę człowiekowi i ojczyźnie”, aby „nie podawali półprawd i nie manipulowali”.
Wezwał także do jałmużny, pomimo ciężkich czasów, w których „kryzys aż piszczy”, ale nikt nie jest tak biedny, aby nie mógł niczego nikomu darować, np. czasu, uśmiechu, przebaczenia – mówił bp Ryczan.
Z kolei równie ważna w Wielkim Poście jest modlitwa, pojmowana jako „czyn i dar”. Zdaniem hierarchy, to „dar czasu wygospodarowanego dla spraw najważniejszych .(…). Poświęcamy czas i propagandzie, i politykom, i telewizji, żałujemy go dla Boga” - ubolewał bp Ryczan. Wezwał do rozsądnego zagospodarowania czasu w Wielki Poście – do znalezienia go na przeżycie wielkopostnych rekolekcji, na codzienną modlitwę z dziećmi, na Drogę Krzyżową.
Modlitwa wielkopostna umacnia i chroni przed współczesnym pogaństwem. – „Z przemodlonej i przemyślanej decyzji Benedykta XVI poganie zrobili sobie igraszki godne barbarzyńców” – ocenił Biskup Kielecki.
Podczas wszystkich Mszy św. kapłani w bazylice posypywali głowy wiernych popiołem. Bazylika kielecka - kościół parafii katedralnej był po brzegi wypełniony wiernymi na wszystkich Mszach świętych.
dziar
test za: www.ekai.pl
Foto: Jarosław Kubalski
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl