Brzeziny: Nowa patronka wprowadzona do kościoła przy dźwiękach odnowionych organ

W roku jubileuszu 575-lecia istnienia parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywała 15 marca 2015 r. uroczysty dzień. Do świątyni zostały wprowadzone relikwie bł. Anieli Salawy z Franciszkańskiego zakonu Świeckich.

Do tego dnia parafianie przygotowywali się przez nowennę. Relikwie umieszczone w relikwiarzu z różami wprowadził o. Stanisława Sikora. Do kościoła wniosła je 4-letnia Anielka. Franciszkanin poprowadził także Rekolekcje Wielkopostne. Podczas głoszonych homilii wplatał wydarzenia z życia bł. Anieli, by pokazać, że każdy człowiek może osiągnąć świętość. Najmocniejszym akcentem, który wybrzmiał w tym czasie była Miłość Miłosierna, której źródłem jest Bóg. W poniedziałek - w Dzień Spowiedzi po każdej Mszy św. odbyło się ucałowanie relikwii nowej patronki. Relikwiarz ufundowany przez jedną z rodzin z parafii, w czasie Rekolecji umieszczony był na specjalnie przygotowanym ołtarzu.

Poznawanie nowej patronki trwało dłużej niż Rekolekcje. W środę, 18 marca 2015 r. Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA przygotowało w Świetlicy Wiejskiej kolejne spotkanie z cyklu pn. „Herbata z aureolą". Jego patronem była oczywiście bł. Aniela Salawa. Zebrani młodzi przy stolikach dyskutowali na temat służby i pomagania innym. Na koniec głos zabrała błogosławiona służąca. W miłej atmosferze, przy dobrej herbacie i wyjątkowej dekoracji młodzi z Brzezin spotykają się co miesiąc, by wzajemnie się ubogacać i mieć możliwość rozmowy na poważne tematy. Jest to parafialna forma przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Niedzielna uroczystość, 15 marca 2015 r. w parafii Brzeziny z jeszcze jednego powodu miała wyjątkowy charakter. Po ok. 30 latach w świątyni ponownie zagrały zabytkowe organy, które poddane zostały gruntownej renowacji. Prace wykonała firma „Organum" Tomasza Nagalskiego z Warszawy. Panowie przez wiele tygodni pracowali w kościele jak również u siebie w pracowni. Wewnątrz szafy organ została zainstalowana zupełnie nowa, cichobieżna dmuchawa wraz z miechem. Naprawiono klawiaturę manuałową i odtworzono klawiaturę pedałową. Wykonano nowe metalowe piszczałki w miejsce nieodwracalnie zniszczonych wraz z prospektem i zrekonstruowano piszczałki drewniane zdegenerowane przez szkodniki drewna. Łącznie wymieniono lub naprawiono 594 piszczałki. Zadanie było dofinansowane ze środków Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy" w ramach PROW 2007-2013.

Podczas Sumy odbyło się poświęcenie organów muzycznych, a po Mszy św. wierni mogli uczestniczyć w koncercie Chóru „Nicolaus" z Lisowa. Po uczcie duchowej i muzycznej był też czas na wspólne świętowanie przy stole powszednim. W Świetlicy Wiejskiej „Przy Fontannie" czekał pyszny bigos przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezin oraz ciasta upieczone przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola. Przy poczęstunku zebrani mogli słuchać muzyki nagranej w brzezińskim kościele.

Piękne dźwięki organów tego dnia były prawdziwym dziękczynieniem Panu Bogu za dar „Świętych Obcowania”, który dzięki Jego łasce staje się dla parafian wręcz namacalny.

Błogosławiona Aniela często powtarzała: „Żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz”. Panie Boże daj nam taką siłę wiary i ufności, abyśmy przyjmowali wszystko, co dla nas przygotowałeś.

Damian Zegadło