Brzeziny: Wprowadzenie relikwii bł. Honorata Koźmińskiego

W niedzielę, 6 marca 2016 r. do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. Honorata Koźmińskiego.

Dokonał tego o. Marcin Radomski, kapucyn z Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie nowy patron spędził ostatnie lata swojego życia.

Błogosławiony Honorat był charyzmatycznym kapucynem, który potrafił przyjąć cierpienia, które go nie omijały. Założył największą liczbę zgromadzeń zakonnych (głównie bezhabitowych) w historii Kościoła. Należy do nich aż 8 sióstr pochodzących z parafii Brzeziny. Na uroczystość przybyła jedna z nich, s. Zofia Władyszewska, przełożona ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny wraz z trzema współsiostrami.

W innym Zgromadzeniu Córek Maryii Niepokalanej, założonym przez ojca Honorata, żyje najstarsza osoba konsekrowana pochodząca z brzezińskiej parafii - s. Anna Józefa Pietrzczyk, licząca 98 lat.

Uroczystość wprowadzenia relikwii była okazją do dziękczynienia za dar licznych powołań zakonnych z parafii oraz czasem modlitwy w intencji kolejnych osób, które oddadzą swe życie na służbę Bogu. Relikwiarz bł. Honorata został ufundowany przez kapłanów i siostry zakonne pochodzących z parafii Brzeziny, z okazji zeszłorocznego Jubileuszu 575-lecia istnienia.

Błogosławiony Honorat powiedział: „Życie nasze to podróż po wzburzonych wodach oceanu, pośród ciemności nocy; wiara to latarnia morska, co nam drogę do portu wiecznej szczęśliwości ukazuje; wierność w obowiązkach to czółno, które nas od morskich broni bałwanów, tj. od wpływów świata; nadzieja, ufność w Bogu to kotwica, co nas od zatonięcia ratuje; miłość to wiatr, co żagle nadyma. I do nieba wiedzie".

Wprowadzenie relikwii rozpoczęło parafialne Rekolekcje Wielkopostne.

Niech nowy patron Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach, który przybył w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, prowadzi wiernych przez umiłowanie Krzyża Chrystusa do Jego chwały zmartwychwstania.

Damian Zegadło