Dnia 18 czerwca 2017 r. do kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika - patrona Polski.
W wigilię tej uroczystości w Świetlicy Wiejskiej „Przy Fontannie" w Brzezinach zostało zorganizowane spotaknie na temat nowego patrona. Ok. 50-osobowa grupa parafian obejrzała dokument prezentujący życie i działalność świętego Andrzeja. Później głos zabrał ks. kan. Józef Niżnik - kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie (miejsce narodzin świętego). Opowiedział on o swoich spotkaniach ze świętym patronem na strachocińskiej plebanii. Kapłan dopiero po 4 latach nocnych odwiedzin dowiedział się kim jest ten nietypowy gość i usłyszał: „Jestem Święty Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie". Jak się później okazało, nie były to pierwsze objawienia tego niezykłego świętego. Ciekawe spotkanie z ks. Józefem zakończył słodki poczęstunek.
Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli odbyła się w niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00. Cząstka świętego trafiła do Brzezin z Sanktuarium w Warszawie i została umieszczona w relikwiarzu ufundowanym przez rodzinę z Brzezin. Relikwie wprowadził ks. kan. Józef Niżnik. Następnie zostały umieszczone na specjalnie przygotowanym ołtarzu. Podczas homilii Kustosz Sanktuarium w Strachocinie przybliżył dokonania świętego za jego życia jak i po śmierci. Przedstawił przykłady licznych łask, które wierni otrzymują za wstawiennictwem św. Andrzeja. Zachęcał także do szczerej modlitwy za jego przyczyną w intencji naszej Ojczyzny. W uroczystościach brała udział także s. Paulina Januchta ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, którego dom macierzysty w Polsce znajduje się w Strachocinie.
Święty Andrzej Bobola, był jezuitą, który swoim życiem wychodził poza zakonne ramy. Jego temperament zapewne uwarunkował duchowość. Gorliwość w zdobywaniu nowych dusz dla Chrystusa spowodowała, że został nazwany Duszochwatem. Za swoją wiarę i misję ewangelizacji został okrutnie umęczony przez Kozaków. Papież Pius XII napisał o nim encyklikę.
Rozważając przybycie św. Andrzeja Boboli do Parafii Brzeziny, pewnie uszami duszy możemy usłyszeć Jego słowa: „Zacznijcie mnie czcić w Brzezinach". Niech nowy patron uczy nas jedności, wynikającej z Ewangelii.
Damian Zegadło
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl