W dniach 14-16 sierpnia 2016 r. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżywała Triduum Odpustowe, które rozpoczęło się od wprowadzenia do brzezińskiej świątyni relikwii pierwszego stopnia św. Jacka Odrowąża. Uroczystego wprowadzenia dokonał o. Piotr Krysztofiak, dominikanin.
Litania ku czci św. Jacka nazywa go m.in. Ojcem polskich braci kaznodziejów, Konających nadzieją i pociechą, Odnowicielem życia chrześcijańskiego w Polsce, Darem proroctwa ozdobionym. Święty Jacek Odrowąż był także wielkim cudotwórcą oraz czcicielem Najświętszej Maryi Panny. Zmarł w 1257 r. w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, około godziny 15.00. Na dzień przed odejściem do Pana, czyli 14 sierpnia, Jacek zostawił współbraciom ustny testament - bardzo prosty i oczywisty: by dbali o to, co zostało mu przekazane przez św. Dominika - o pokorę, wzajemną miłość i życie w dobrowolnym ubóstwie.
Kapsuła z relikwiami pierwszego polskiego dominikanina (potwierdzonymi pismem podpisanym jeszcze przez Kard. Karola Wojtyłę) została umieszczona w posrebrzanym relikwiarzu ufundowanym przez rodziny z Kowali.
Podczas homilii o. Piotr zauważył, że św. Jacek cięgle zwraca naszą uwagę na Eucharystię. Na obrazach najczęściej jest przedstawiany trzymając Najświętszy Sakrament oraz figurę Matki Bożej. W ten sposób przypomina nam o trudnej sztuce dziękowania Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski (eucharistia znaczy dziękczynienie).
Ta uroczystość wpisała się w obchody Jubileuszów 1050-lecia Chrztu Polski oraz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego.
15 sierpnia na brzezińskie wzgórze przybyło ok. 2,5 tys osób, by oddać cześć Wniebowziętej Maryi, współpatronce parafii. Uroczysta Suma sprawowana była na ołtarzu polowym w pięknej scenerii wieńców, kwiatów i ziół.
Ostatni dzień świętowania, wtorek zakończył się spotkaniem młodych ze św. Jackiem Odrowążem. Podczas „Herbaty z aureolą" przy ognisku wspominano Światowe Dni Młodzieży. Młodzi zastanawiali się między innymi co i kto był inspiracją dla setek tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli do Krakowa. Najwięcej trudności sprawiło ostatnie pytanie: Jak dziś świadczyć o Chrystusie?
Niech przykład życia św. Jacka zachęca nas do pełnego oddania się Bogu oraz głoszenia światu Ewangelii!
Damian Zegadło
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego
we Włoszczowie.
† Wiktor Sokołowski 1965
† Jan Kudelski 2000
† Stefan Liberek 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl