Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Śląskiej

W I Niedzielę Wielkiego Postu, 18 lutego 2018 r. Parafia Brzeziny otrzymała kolejnego patrona. Podczas Mszy św. o godz. 10.00 o. Jakub Zawadzki, cysters z Jędrzejowa, wprowadził relikwie pierwszego stopnia św. Jadwigi Śląskiej, cysterki z Trzebnicy. Posrebrzany relikwiarz, ufundowany przez parafiankę został umieszczony na specjalnym ołtarzu z wizerunkiem Księżnej Śląska. Tak jak postać świętej przykryty był purpurą i zgrzebnym materiałem. Miało przypominać to, że pomimo pełnionej funkcji żyła bardzo skromnie.

W trakcie homilii o. Zawadzki dał nową patronkę za przykład na dzisiejsze czasy. Przypomniał jej posługę na rzecz chorych i biednych. Przybliżył także historię obrazującą jej ubóstwo i pokorę. Św. Jadwiga by być bliżej biednych postanowiła chodzić boso. Nie podobało się to m.in. jej małżonkowi Henrykowi Brodatemu, który zainterweniował w tej sprawie u jej spowiednika i poprosił, by nakazał jej noszenie obuwia. Spowiednik tak też uczynił. Księżna przyjęła polecenia kapłana w posłuszeństwie i zaczęła nosić buty, ale przypięte do swego paska.

Oprawę liturgii przygotowały grupy parafialne. Wszystkie Eucharystie tego dnia zakończyły się ucałowaniem relikwii nowej patronki.

Święta Jadwigo, wzorze miłosierdzia, matko ubogich i Księżno Śląska, niech Twa modlitwa u Boga uprosi potrzebne łaski oraz świętość życia.

Damian Zegadło

>> Więcej na temat św. Jadwigi Śląskiej