Bp Kazimierz Ryczan przewodniczył Mszy św. pogrzebowej posła Platformy Obywatelskiej Konstantego Miodowicza, która z udziałem marszałek Sejmu Ewy Kopacz, premiera Donalda Tuska, ministrów, posłów i tysięcy mieszkańców Buska-Zdroju, była celebrowana w kościele Bożego Ciała – parafialnej świątyni zmarłego. Na miejsce spoczynku na buskim cmentarzu zmarłego posła odprowadził i odprawił egzekwie - bp polowy Józef Guzdek.
W uroczystościach licznie uczestniczyli ministrowie, senatorowie, posłowie. Obecni byli m.in. Bartosz Arłukowicz, Sławomir Nowak, Paweł Graś, Grzegorz Schetyna, Jarosław Gowin, Jan Rokita z żoną Nelly. W imieniu Prezydenta RP - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przekazał rodzinie zmarłego minister Sławomir Rybicki.
Mszę św. koncelebrowali biskup kielecki Kazimierz Ryczan oraz biskup polowy Józef Guzdek, z udziałem m.in. rektora WSD w Kielcach – ks. dr Grzegorza Kaliszewskiego, kapelanów i buskiego duchowieństwa.
W homilii biskup Ryczan wspominał działalność opozycyjną posła Miodowicza, jego umiejętność pomnażania talentów w służbie ojczyźnie, czego świadkami stali się ludzie bliscy, przyjaciele. Przypominał jego odwagę w głoszeniu przekonań, wbrew politycznej karierze. „Wszedłeś w szeregi opozycji. O ojcu swoim, z którym rozeszły się wasze drogi polityczne mówiłeś zawsze z wielkim szacunkiem i należnym pietyzmem. Tak potrafi człowiek wielkiej klasy” – mówił bp Ryczan, nawiązując do drogi politycznej ojca zmarłego – Alfreda Miodowicza, który był członkiem PZPR i szefem OPZZ. Przypomniał także kluczową rolę, jaką zmarły poseł odegrał przy zjednoczeniu kieleckiej prawicy oraz bliską mu ideę ojczyzny, jako najwyższego dobra.
Praktykę wiary oraz silne związki zmarłego z parafią i kościołem parafialnym wspominał proboszcz parafii Bożego Ciała ks. kan. Marian Janik.
Z kolei premier Donald Tusk przypomniał działalność opozycyjną posła Miodowicza w czasach PRL, wspominając wątki studenckie i tworzenie ruchu opozycyjnego. Podkreślał uczciwość zmarłego i jego autorytet wśród kolegów. Na cmentarzu mowę pożegnalną wygłosiła m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, nazywając zmarłego „mistrzem drugiego planu”.
„To był człowiek, z którym idąc odmiennymi drogami, można było iść razem” – powiedział KAI ks. kan. Marek Podyma, proboszcz buskiej parafii św. Brata Alberta, który znał posła Miodowicza od 20 lat. Zwraca uwagę na osobistą kulturę i konsekwencję przekonań zmarłego, jego „nierzucającą się w oczy” obecność na wszystkich ważnych uroczystościach patriotycznych i religijnych w kościołach Buska-Zdroju, a także „żywe reagowanie na prośby w wielu trudnych ludzkich sprawach”. „Sporo słów padło dzisiaj o jego pasji do wspinaczki górskiej, ale trzeba dodać, że był miłośnikiem sztuki. Nie opuszczał koncertów i wernisaży” – dodaje buski kapłan.
Poseł Konstanty Miodowicz zmarł 23 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 62 lata. Na początku maja br. poseł Miodowicz przeszedł operację neurochirurgiczną w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Leczenie było kontynuowane w Warszawie.
Miodowicz był posłem od 1997 roku. Wcześniej m.in. w AWS i SKL, ostatnio w PO. Był twórcą struktur Platformy Obywatelskiej w Świętokrzyskim. Był jednym z twórców służb specjalnych po 1989 roku, zasiadał w działającej w latach 2004-2005 komisji śledczej powołanej do zbadania tzw. afery Orlenu. Został pochowany w rodzinnym grobowcu w Busku-Zdroju, obok brata żony – barda Wojtka Belona.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z Oktawy,
Kompleta z Niedzieli I lub II.
Odmawia się Chwała.
Nie odmawia się Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20 (zwłaszcza w tym dniu).
W Modlitwach Eucharystycznych 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Msza o powołania
w parafii Kroczyce.
Dziś z racji na Oktawę Wielaknocną nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
† Grzegorz Zacharski 2009
† Józef Petryka 2017
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl