Caritas świętowała swój jubileusz

Caritas Diecezji Kieleckiej ma już 30 lat. Dziś pracownicy, wolontariusze oraz podopieczni organizacji świętowali ten wyjątkowy jubileusz podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury. Podczas wydarzenia wręczono także medale Biskupa Kieleckiego Beati Misericordes za szczególne osiągnięcia w pracy charytatywnej.

Galę poprzedziła Msza św. w kieleckiej katedrze, którą odprawił bp Jan Piotrowski. – Działalność Caritas wyrasta z przesłanek ewangelicznych. Pan Jezus mówił, że ubogich zawsze będziemy mieli u siebie, ale jednocześnie nauczał o miłości bliźniego i potrzebie miłosierdzia. Każdy kto zauważa obecność tej instytucji w wymiarze charytatywnym, społecznym i medycznym wie, jak wielki jest jej wkład w tej dziedzinie – tłumaczył pasterz diecezji kieleckiej.

W gali wzięli udział pracownicy, wolontariusze i zaproszeni goście. O trzydziestu latach działalności opowiadał dyrektor kieleckiej Caritas, ks. dr Stanisław Słowik. – Czujemy radość i poczucie satysfakcji, ale również wdzięczność dla wolontariuszy i sponsorów. To co za nami, jest pewnym dorobkiem, ale widzimy, co przed nami. Zachęcamy więc wszystkich do dalszego działania. Mamy wiele planów – zauważył ks. Słowik.

W Wojewódzkim Domu Kultury spotykamy Urszulę Jarosz, która od 30 lat prowadzi Zespół Placówek „Caritas” w Proszowicach. Jak przyznaje, przez ten czas wiele się zmieniło w pracy na rzecz potrzebujących. – Dostrzegamy jak bardzo się rozwinęliśmy. Tworzymy ogromną sieć, pomagającą wielu osobom. Nasz ośrodek rozpoczął swoją działalność od stołówki, ale stopniowo powstawały nowe inicjatywy, takie jak Środowiskowy Dom Samopomocy, rehabilitacja, świetlice dla dzieci i Dom Senior plus – wymienia nasza rozmówczyni.

Nie zabrakło wolontariuszy, których około trzy tysiące zaangażowanych jest w pracę na rzecz Caritas. Wiktoria pomaga ubogim poprzez zbiórkę i dostarczanie żywności. – Robię to, bo wiem, że ludziom sprawia to przyjemność i pozwala im przetrwać kolejny dzień – przyznaje. Z kolei jej koleżanka Julia twierdzi, że pomoc jest niezwykle ważna i sprawia wiele satysfakcji.

W trakcie gali wręczono również specjalne medale biskupa kieleckiego Beati Misericordes dla osób zasłużonych w działalności charytatywnej. Jeden z nich otrzymała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. – Życzę kieleckiej Caritas siły i wytrwałości w dalszej pracy na rzecz potrzebujących – mówiła. Wyróżnienia otrzymali również: Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ; Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty; Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego; Andrzej Michalski, dyrektor kieleckiego oddziału PFRON oraz Janusz Knap, prezes Polskiego Radia Kielce.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć