Od Mszy św. polowej za pokolenia świętokrzyskich garncarzy, celebrowanej przy unikatowym Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach w parafii Obice, odbyły się „Chałupkowe Garcynki”. Mszę św. za świętokrzyskich garncarzy koncelebrowało kilku kapłanów, a w liturgię włączyły się zespoły ludowe.
- To nasze dziękczynienie za to, że trwamy, że nasza ceramika wciąż się podoba, pomimo konkurencji – mówi Elżbieta Klimczak, nestorka garncarzy, która specjalizuje się m.in. w sakralnej ceramice figuralnej. Z kolei ks. kan. Stanisław Durek, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Obicach, który kilkanaście lat temu wprowadził zwyczaj Mszy św. na rozpoczęcie „Garncynek”, zauważa, że wydarzenie wpisało się w kalendarium regionu, ma swój koloryt oraz, co podkreśla - jest to wyraz pobożności i trwałości pokoleń garncarzy.
Po Mszy św. mieszkańcy i turyści oglądali pokazy rzemieślnicze, kiermasze, występy zespołów folklorystycznych. Podczas folklorystycznego festynu można było zobaczyć m.in. pracę garncarza, a także samodzielnie wykonać przedmioty z gliny na kole garncarskim. Zaprezentował się m.in. zespół ludowy „Brzezinianki”, a gwiazdą jest grupa „Pozytywnie Nakręceni”.
Organizatorzy przygotowali także konkurs dla garncarzy na najładniejszy przedmiot wykonany z gliny.
Podczas imprezy można było zwiedzić utworzony w 1989 r. Muzealny Ośrodek Tradycji Garncarstwa – unikatową placówkę w skali kraju. Stała ekspozycja prezentuje mistrzowski kunszt rodzimych wyrobów glinianych, są także archiwalne fotografie i warsztat garncarski zaaranżowany na bazie autentycznego pieca dwukomorowego – wyjątkowego eksponatu w skali kraju.
Początki rodzimego garncarstwa to połowa XVI w. - z tego okresu pochodzą znaleziska archeologiczne. W XIX w. w Chałupkach powstała pierwsza manufaktura, produkująca naczynia użytkowe, fajans i kamionkę. W 1899 r. garncarstwem w Chałupkach zajmowało się 200 mężczyzn i 30 kobiet. W 1922 r. 50 garncarzy z trudem mogło sprostać zapotrzebowaniu rynku. Po kryzysie, spowodowanym II wojną światową, do produkcji włączyło się nowe pokolenie garncarskich rodów.
Wyczerpywanie się zasobów gliny, konkurencja wyrobów syntetycznych i śmierć dawnych mistrzów powodowały stopniowy zanik tradycji.
Obecnie zaledwie w kilku rodzinnych warsztatach podtrzymywana jest produkcja naczyń i ceramiki figuralnej, w tym postaci świętych, aniołów, szopek bożonarodzeniowych, scen Ukrzyżowania, kropielnic i krzyży domowych.
Ceramika z Chałupek znajduje się w wielu polskich i europejskich muzeach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl