Od Mszy św. polowej w Chałupkach – staropolskim zagłębiu garncarskim – rozpoczęła się impreza folklorystyczna "Chałupkowe Garcynki", promująca liczącą kilkaset lat miejscową manufakturę wyrobów z gliny. „Modliliśmy się za pokolenia garncarzy, którym okolice Chałupek zawdzięczały rozkwit” – powiedział KAI ks. kan. Stanisław Durek, proboszcz z Obic, do których należą Chałupki.
Msza św. była koncelebrowana przez księży z dekanatu morawickiego. Ołtarz ustawiono po sąsiedzku oryginalnej placówki – Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, działającego od 1989 r. Zasługi miejscowych garncarzy przypomniał m.in. w homilii o. Krzysztof Górski - karmelita z sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach.
Podczas imprezy plenerowej każdy z chętnych mógł spróbować swoich sił na garncarskim kole. Edukacją w tym zakresie zajmuje się miejscowa artystka - Elżbieta Klimczak, z rodziny garncarzy Sowińskich. Edukuje ona m.in. osoby niepełnosprawne.
Oprócz pokazów garncarstwa, dawną tradycję pracy na kole przypomniała inscenizacja obrzędu "Chałupkowych garcynek" w wykonaniu zespołu „Brzezinianki”.
Na ludowym festynie wystąpiły m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Morawicy, miejscowi poeci ludowi, Kapela Rodzinna Rodziny Korbanów i Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej oraz Zespół Pieśni i Tańca "Wincentowianie" z Wincentowa. Gwiazdą imprezy był zespół "A to ci biesiada".
Początki rodzimego garncarstwa datowane są na połowę XVI w. - z tego okresu pochodzą znaleziska archeologiczne.
W XIX w. w Chałupkach powstała pierwsza manufaktura, produkująca nie tylko naczynia użytkowe, ale fajans i kamionkę, a wyroby garncarzy otrzymały prawo eksportu za granicę. W 1899 r. garncarstwem w Chałupkach zajmowało się 200 mężczyzn i 30 kobiet.
Po kryzysie spowodowanym II wojną światową, nastąpił zastój. Stopniowe wyczerpywanie się zasobów gliny, konkurencja wyrobów syntetycznych, wreszcie śmierć dawnych mistrzów powodowały zanikanie tradycji – ostatni wypał naczyń glinianych miał miejsce w 1983 r.
Jedyną formą produkcji garncarskiej, podtrzymywaną do dnia dzisiejszego, jest produkcja ceramiki figuralnej, w tym postaci świętych, aniołów, szopek bożonarodzeniowych, scen Ukrzyżowania, kropielnic, krzyży domowych itp. Wyroby z Chałupek znajdują się w wielu polskich i europejskich muzeach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
II tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
† Stanisław Kudelski 2004
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl