„Rodziny zakonne, którym patronuje św. Franciszek kilkaset lat czekały na papieża, noszącego jego imię. Dziękujemy Bogu w modlitwie za ten dar” – mówi s. Irena Zebzda, przełożona chęcińskiej wspólnoty sióstr bernardynek, Mniszek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu.
„Św. Franciszek z Asyżu po swym nawróceniu przywdział szaty pokutnika i naprawiał kościoły, gdyż usłyszał w kościółku św. Dominika głos ukrzyżowanego Zbawiciela: Franciszku, idź i odnów mój dom, bo popada w ruinę'. To przesłanie miało szerszy kontekst i dotyczyło odnowy Kościoła, ale dla nas – córek św. Franciszka – to wołanie z krzyża jest wciąż aktualne” – wyjaśnia s. Klara.
W tym duchu - dziękczynnej modlitwy, siostry bernardynki, związane konstytucjami z duchowością św. Franciszka, przyjęły imię nowego Ojca Świętego. Mszę św. dziękczynną za dar Ojca Świętego sprawował bernardyn o. Aleksy Płatek, któremu siostry „wiele zawdzięczają w codziennym pogłębianiu ich franciszkańskiej tożsamości”.
Siostry uważają, że św. Franciszek to wymarzony patron na dzisiejsze czasy, że jest w świecie potrzeba radykalności życia - z tego powodu ich zakonowi nie brakuje powołań, a średnia wieku sióstr to 49 lat.
„Imię Franciszek potwierdza potrzebę reformy środowiska ludzi wierzących oraz dar dla świata w osobie papieża z ludu i dla ludu” – mówią bernardynki. Pierwsze słowa, skromność i duchowe skupienie papieża Franciszka wskazują, ich zdaniem, na „franciszkańską pokorę”.
Początki franciszkańskiego życia zakonnego w Chęcinach sięgają 1529 roku. – istniała już tutaj wtedy pierwsza grupa tercjarek franciszkańskich, z czasem przekształcona w klasztor klarysek, pomyślnie rozwijający się do czasów rozbiorów. Skazane ukazem carskim na likwidację, klaryski zostały częściowo przeniesione do innych klasztorów. Żeńskie życie zakonne w osobach sióstr bernardynek wróciło do Chęcin w 1931 r. Podczas II wojny światowej siostry niosły pomoc mieszkańcom i przesiedleńcom. W czasach PRL ich klasztor zajęły instytucje świeckie, usuwając siostry do drewnianej kapelanii. Zabudowania klasztorne bernardynki odzyskiwały sukcesywnie w latach 80. XX wieku i przystosowały je do potrzeb klauzuli.
Jako mniszki kontemplacyjne o klauzurze papieskiej siostry nie podejmują żadnych dzieł zewnętrznych, natomiast służą mieszkańcom z całej Polski modlitwą, podejmowaną w intencjach przysłanych pocztą, składanych na furcie, czy przekazywanych drogą elektroniczną. Utrzymują się z pracy własnych rąk, wykonują hafty i szaty liturgiczne, posługują w XVII wiecznym kościele klasztornym św. Marii Magdaleny.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl