Konferencja prasowa z udziałem marszałka Adama Jarubasa, prezentacja karty pocztowej z chmielnicką synagogą, ogłoszenie konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi” oraz dzień otwarty dla turystów – tak w Ośrodku Edukacyjno–Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku obchodzono Dzień Judaizmu.
Marszałek Jarubas po raz pierwszy gościł w dawnej synagodze. W zwiedzaniu sali modlitw ze szklaną bimą, babińca, poznawaniu zasobów biblioteki multimedialnej i judaików towarzyszyli mu m.in.: Jacek Kowalczyk – dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego i burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski.
Marszałek Adam Jarubas nazwał muzeum w Chmielniku „naszą wspólną sprawą”, zachęcał do poznawania tych wciąż nieodkrytych wątków historii, a ofertę muzealną interpretował w kategorii wartościowego elementu promocji województwa świętokrzyskiego.
Dziennikarze interesowali się np. warsztatami muzealnymi - gdzie i w jaki sposób są realizowane. „Największą popularnością cieszą się zajęcia edukacyjne pn. 'Kuchnia żydowska – poznaj i wypróbuj', realizowane we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną 'Chmielnickie Smaki'. Jutro np. skorzystają z tych zajęć uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach” – wyjaśniają pracownicy OEM "Świętokrzyski Sztetl".
Podczas Dnia Judaizmu została także zaprezentowana - po raz pierwszy - wyjątkowa karta pocztowa z wizerunkiem synagogi w Chmielniku i informacją o muzeum, którą Poczta Polska wydała 9 grudnia 2013 r. z inicjatywy Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Filatelistów.
OEM „Świętokrzyski Sztetl” zaprosił także świętokrzyskie szkoły do udziału w drugiej edycji konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, organizowanego we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Konkurs ruszył w Dniu Judaizmu.
Dzień Judaizmu obchodzony jest zawsze 17 stycznia, lecz tym razem z racji zbieżności tej daty z szabatem, termin przesunięto o jeden dzień. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony z inicjatywy Episkopatu Polski w 1997 r. w celu rozwoju dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwy i refleksji nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.
Od 1 stycznia 2014 r. w Chmielniku, w dawnej synagodze z XVIII wieku, funkcjonuje unikatowy w skali kraju Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Jako jedyny w województwie świętokrzyskim i jeden z nielicznych w Polsce proponuje warsztaty i lekcje muzealne propagujące kulturę i tradycję żydowską. Wizyta w OEM jest oryginalnym przeżyciem – swobodnego „spaceru” po przedwojennym sztetlu, po tętniącym gwarem targu, po zaułkach, wypełnionych dźwiękami muzyki żydowskiej.
Dawna bożnica, starannie odrestaurowana – to połączenie nowoczesnych technik multimedialnych z zabytkową architekturą i judaikami. OEM szczyci się jedyną na świecie bimą, wykonaną całkowicie ze szkła. Wizyta w muzeum dzięki rozmieszczonym wewnątrz multimedialnym mapom regionu, ekranom dotykowym, szybom holograficznym, ukrytym głośnikom - jest specyficzną wyprawą w głąb nastroju i tradycji sztetla, jest poznawaniem wielu miejsc, w których żyli obok siebie od stuleci Polacy i Żydzi. Z kolei Zagładę i pomordowanych podczas Holocaustu upamiętnia budynek na pierwszym cmentarzu żydowskim, nazwany Domem Cienia, z tysiącem wygrawerowanych nazwisk chmielnickich Żydów.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Wspom. dodatkowe św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Niepokalanego Serca NMP
w Kielcach.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Cieślak 1981
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl