Trwają główne obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W związku z tym w przededniu Uroczystości w Wiślicy pragniemy pochylić się w zadumie nad chrzcielnicami, które odnaleźć możemy w kościołach diecezji kieleckiej.
Prosimy o przysyłanie zdjęć i krótkich opisów na:
michsem@wp.pl
Chrzcielnica jest miejscem świętym w kościele, najświętszym po ołtarzu i tabernakulum. Stanowi istotny element w kościele parafialnym. Chrzcielnica powinna być stała, pozostawać w optycznej więzi z wiernymi. To właśnie przy chrzcielnicach wiele pokoleń chrześcijan otrzymało święty sakrament Chrztu. Były one świadkiem narodzin dla Kościoła jego nowych członków, którym chrzest święty otworzył bramę życia w Trójcy Świętej, wyzwolił z grzechu i odrodził jako synów Bożych, czyniąc nas członkami Chrystusa oraz uczestnikami jego posłania do głoszenia Ewangelii.
Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga. Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem – ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza); oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą – ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem – ponieważ oczyszcza; pieczęcią – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga (św. Grzegorz z Nazjanzu, „Orationes”, 40, 3-4).
Pomni ważnych dla Polski wydarzeń z 966 r., wyrażamy wdzięczność za historyczny Chrzest Ojczyzny, przez który postawiony został na naszej ziemi krzyż – przejmujący znak zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Mieszko I stojąc przy chrzcielnicy usłyszał ważne pytania: najpierw zapytano go o to, czy wyrzeka się szatana i jego próżnej chwały. Następnie, czy wierzy w Boga Ojca Wszechmogącego, w Jego Jedynego Syna – Jezusa Chrystusa, wcielonego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, w Ducha Świętego, w święty, katolicki i apostolski Kościół, w społeczność świętych i w zmartwychwstanie ciała. Na wszystkie te pytania Mieszko odpowiedział: „Wierzę!”. To samo wyznanie wiary powtarzamy i my 1050 lat później.
Przeglądając informacje o chrzcielnicach z naszych diecezjalnych świątyń poczyńmy refleksję nad dniem, w którym nasi bliscy i my sami otrzymaliśmy sakrament chrztu, utwierdzając się jednocześnie w przekonaniu, że droga przez życie z Chrystusem jest jedyną słuszną drogą. Zachęcam do odwiedzenia kościołów, w których zostaliśmy ochrzczeni i włączeni do wspólnoty Kościoła i poznania także z imienia i nazwiska prezbiterów, którzy włączyli nas do wspólnoty ochrzczonych. Czyńmy to w 1050. rocznicę Chrztu Polski.
Ks. kan. Marian Fatyga
PROBOSZCZ W SKALBMIERZU
________________
Chrzcielnica z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu mieści się po lewej stronie ołtarza bocznego we wschodniej ścianie nawy północnej. W historycznych tekstach opartych na zapiskach wizytatorów skalbmierskiej świątyni z 1610, 1617 i 1785 r. pojawiają się pierwsze informacje na temat znajdującej się w kościele chrzcielnicy. Z opisu wizytacyjnego z 1610 r. wynika, że chrzcielnica stoi na środku kościoła (in medio ecclesiae), w której znajduje się naczynie ołowiane z wodą chrzcielną oraz dwa miedziane naczynia (ahena portatilia duo, alterum cupreum, alterum aeneum).
Z powyższej chrzcielnicy do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne elementy. Obecna chrzcielnica reprezentuje styl barokowy. Pochodzi z XVIII w. Część wykonana z ciemnego, polerowanego marmuru – składa się z misy chrzcielnej ustawionej na profilowanym trzonie i trzech schodach o półkolistym kształcie. Czasza przykryta jest drewnianą pokrywą. Pokrywa ma kształt stożka. U dołu zdobi go szeroka listwa z rzeźbionym ornamentem. Zwieńczenie na pokrywie znajduje się figura, wyrzeźbiona w drewnie św. Jana Chrzciciela odzianego w płaszcz ze skóry, trzymającego krzyż z proporcem. U nóg świętego leży baranek.
15 stycznia 2010 r. chrzcielnica została poddana renowacji. Prace nad renowacją trwały ponad dwa miesiące i wyniosły kwotę 25 tys. złotych. Renowację wykonała Pracowania Konserwacji Dzieł Sztuki Eweliny i Marcina Gruszczyńskich z Rzeszowa.
Wśród wielu znanych osób pochodzących ze Skalbmierza - w tym kościele został ochrzczony Stanisław ze Skalbmierza – pierwszy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ks. Marian Fatyga
________________
W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej znajduje się zabytkowa chrzcielnica, na której widnieje napis: „Sprawiona w roku 1906 z ofiar Jana Klimczyka z Kazimierzy Wielkiej i Parafian”. Chrzcielnica stała w bocznej kaplicy Świętej Rodziny. Na przestrzeni lat została bardzo zaniedbana i nie była używana.
W roku 2013 zrodziła się myśl, aby ją odnowić przenieść do prezbiterium. I tak też się stało. Uroczyste poświęcenie wody w zabytkowej chrześnicy z 1906 r. ustawionej w nowym miejscu odbyło się w Wigilię Paschalną w 2013 r. Odtąd wszystkie chrzty udzielane są właśnie przy chrzcielnicy.
Wśród wielu znanych osób pochodzących z Kazimierzy Wielkiej – w tym kościele został ochrzczony bp Andrzej Wypych - biskup pomocniczy archidiecezji Chicago. Ponadto 2 sierpnia 1966 r. sakrament Chrztu św. przyjął ks. kan. Dariusz Gącik – wikariusz generalny naszej diecezji.
xmhas
________________
W kościele Wniebowzięcia NMP w Szańcu znajduje się neogotycka chrzcielnica typu kielichowego. Jest ona wykonana z dwóch gatunków tzw. „marmuru chęcińskiego”. Czas powstania chrzcielnicy datuje się na rok 1915, który zresztą jest wydrążony i złocony na przedniej płycinie czary. Jednak znany regionalista ks. J. Wiśniewski w swoim dziele „Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickim” z 1929 r/, podaje datę jej powstania jako 1916 r. Chrzcielnicę umiejscowiono na czterobocznej płycie podstawy. Nakrycie stanowi cynowa, ostrosłupowa pokrywa, zwieńczona kulą i krzyżykiem. Chrzcielnica jest ośmioboczna o mocno wyodrębnionych i zróżnicowanych poszczególnych jej częściach: trzonu, cokołu i czaszy.
Wspomniany wcześniej ks. Wiśniewski, zapisał w swoich notatkach, iż w 1839 roku w szanieckim kościele chrzest przyjął konwertyta: żyd Kopi Grojsner a w 1862 roku ks. prałat Kazimierz Wronowski, późniejszy biskup lubelski (jego następcą na biskupstwie lubelskim był m.in. bp Stefan Wyszyński), ochrzcił w tutejszej świątyni Sarę Jachimowicz z Gnojna. Jego marmurowe epitafium wraz z podobizną, możemy oglądać w kościele seminaryjnym pw. Trójcy św. w Kielcach.
Ks. Krzysztof Tkaczyk
________________
W kościele Świętej Rodziny w Radomicach chrzcielnica powstała w 1990 r. Wyrzeźbił ją kielecki artysta rzeźbiarz Pan Władysław Trzpiot. Chrzcielnica wykonana jest z drewna olchowego podarowanego przez mieszkańców.
________________
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl