Czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu

Dnia 14 października 2020 r. odbyło się ostatnie w tym roku czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu. Ks. proboszcz Stanisław Kondrak przywitał serdecznie wszystkich przybyłych gości oraz parafian i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwa różańcowa tym razem ze względu na padający deszcz była w kościele. Jedna z pieśni religijnych, oazowych bardzo pięknie i wymownie opisuje modlitwę różańcową - „Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski, a Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec, Święta Panno Maryjo, pełna łaski”. Rozważania Tajemnic Światła przygotowali mieszkańcy Sułkowic.

Mszę św. o godz. 2000 koncelebrowało 6 prezbiterów pod przewodnictwem ks. Michała Olejarczyka - wykładowcy muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Kazanie wygłosił ks. dr Andrzej Kawaśniewski, w którym przypomniał, że spotkania modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu rozpoczęły się w maju 2016 r. i to październikowe jest trzydziestym czuwaniem modlitewnym. - Spotkania te zaowocowały wzrostem miłości do Matki Bożej. Przychodzimy na to święte miejsce i patrzymy na cudowny obraz, na którym jest Matka Boża. Październikowe czuwanie modlitewne ma dodatkowo szczególny wymiar bo wpisuje się w miesiąc, w którym czcimy Matkę Bożą Różańcową. Zgromadzeni na trzydziestym czuwaniu modlitewnym wszyscy mamy radosne serca. Jesteśmy tu, patrzymy na siebie i wspólnie w kierunku cudownego obrazu. Modląc się na różańcu, tkamy mistyczną girlandę ku czci Matki Bożej, a dzięki tym czuwaniom modlitewnym wzrasta nasza pobożność, rozwija się cześć cudownego obrazu
i umacnia się nasza wiara - dodał na koniec ks. Kwaśniewski.

Na zakończenie spotkania modlitewnego w łączności z Jasną Górą zebrani modlili się Apelem Jasnogórskim. Ks. proboszcz Stanisław Kondrak podziękował za wspólną modlitwę ks. dr. Andrzejowi Kwaśniewskiemu, wszystkim przybyłym gościom i parafianom, Rycerzom Kolumba, Siostrom Różańcowym, a Pani Ani Gunia za zaangażowanie w przygotowanie oprawy liturgicznej wszystkich spotkań.

Zaproszenie do Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu jest aktualne cały rok. Pamiętajmy o Matce Bożej na co dzień, bo jest naszą Matką od zawsze. Czeka w swoim Sanktuarium cierpliwie na nas, ze swoją bezinteresowną matczyną miłością. Nigdy nas nie zdradzili nikomu nie opowie naszych tajemnic. A my tak często szukamy szczęścia na własną rękę. W zderzeniu ze światem często ulegamy pokusie wiary w przepowiednie fałszywych proroków. Budując swoją chrześcijańską dojrzałość pamiętajmy o słowach św. Augustyna, które są kluczem do naszego prawdziwego szczęścia „Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu”.

Krzysztof Dziarmaga

Foto: Krzysztof Dziarmaga