Czuwanie w Szczaworyżu w Wigilię Święta Imienia Maryi

W  dniu 11 września  2024 r. po raz kolejny zgromadzili się wierni na czuwaniu w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu. Przed rozpoczęciem została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich pielgrzymów.

Po odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej i odśpiewaniu pieśni skomponowanej w 2014 r. z okazji peregrynacji ks. kan. Stanisław Kondrak wypowiedział słowa: „Jak Cię powitać Matko nasza Łaskawa, jakich użyć słów, aby oddać Ci właściwą cześć i uwielbienie?”. Następnie zwrócił się z powitaniem do obecnych w kościele: „Witam was, drodzy pielgrzymi i parafianie, w domu naszej Matki. Tak jak tylko powitać może Matka, która tęskni i czeka na swoje kochane dzieci”.

Następnie odśpiewany został psalm i wystawiony Najświętszy Sakrament. W czasie adoracji można było skorzystać z  Sakramentu Pokuty i Pojednania. Odśpiewana została także Litania Loretańska. Ksiądz Proboszcz jak co miesiąc odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej.

O godzinie 19.00 rozpoczęły się  „dróżki”. Pielgrzymi, parafianie oraz Rycerze Kolumba, którzy nieśli kopię cudownego obrazu Matki Bożej, odmówili część radosną różańca, poprowadzoną przez Różę Różańcową z Nowej Wsi. Maryi powierzano wszystkie intencje i prośby; o zdrowie, nawrócenie, pracę, zbawienie oraz dziękowano za otrzymane łaski.

Przed Mszą św. na pielgrzymów czekała miła niespodzianka – Anita Brudek, swoim pięknym głosem, zaśpiewała kilka pieśni maryjnych.

O godzinie 20.00 rozpoczęła się Msza św. z formularza o Najświętszym Imieniu Maryi,  koncelebrowana przez 13 księży. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski. W czasie homilii podkreślił, że jesteśmy w przededniu święta poświęconego Imieniu Matki Bożej. Nadmienił, że to, że jesteśmy obecni tutaj w tej świątyni jest naszym świadectwem kultu maryjnego. Kult maryjny w Polsce jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji i wpisuje się w bieg historii naszego kraju. W dniu 12 września Święto Imienia Maryi przypomina zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683 przez króla Jana III Sobieskiego. Wojsko polskie przed bitwą wzywało imiona: „Jezus, Maryja”. Na cześć zwycięstwa pod Wiedniem w Parku Starochęcińskim, znajduje się Łuk Triumfalny. Ks. Andrzej Kwaśniewski powiedział, że kwiaty tj. cynie, słoneczniki itd. przyniesione dla Matki Bożej uzewnętrzniają naszą miłość do niej.

Słowo przed Apelem Jasnogórskim wygłosił ks. prałat Tadeusz Pytel z Kielc. Nadmienił, że nasz kraj jest pod szczególną opieką Maryi, tak jak w pieśni „Jak szczęśliwa Polska cała”. Matka Boża od Bałtyku po szczyty Tatr chroni nas swoim płaszczem matczynej opieki.

Po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie ks. proboszcz Stanisław Kondrak podziękował za wspólną modlitwę i serdecznie zaprosił na kolejne czuwanie, które  odbędzie się 9 października 2024 r., godzinę wcześniej tj. o 17.30. Księża, pielgrzymi i parafianie udali się  za ołtarz główny, aby oddać należną cześć relikwiom świętym znajdującym się w ołtarzu.

Ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich do Sali Rycerskiej na wspólny ciepły posiłek (pyszną grochówkę i rewelacyjny bigos) przygotowany przez panią Mirkę i jej pomocników.