W dniu 11 września 2024 r. po raz kolejny zgromadzili się wierni na czuwaniu w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu. Przed rozpoczęciem została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich pielgrzymów.
Po odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej i odśpiewaniu pieśni skomponowanej w 2014 r. z okazji peregrynacji ks. kan. Stanisław Kondrak wypowiedział słowa: „Jak Cię powitać Matko nasza Łaskawa, jakich użyć słów, aby oddać Ci właściwą cześć i uwielbienie?”. Następnie zwrócił się z powitaniem do obecnych w kościele: „Witam was, drodzy pielgrzymi i parafianie, w domu naszej Matki. Tak jak tylko powitać może Matka, która tęskni i czeka na swoje kochane dzieci”.
Następnie odśpiewany został psalm i wystawiony Najświętszy Sakrament. W czasie adoracji można było skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Odśpiewana została także Litania Loretańska. Ksiądz Proboszcz jak co miesiąc odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej.
O godzinie 19.00 rozpoczęły się „dróżki”. Pielgrzymi, parafianie oraz Rycerze Kolumba, którzy nieśli kopię cudownego obrazu Matki Bożej, odmówili część radosną różańca, poprowadzoną przez Różę Różańcową z Nowej Wsi. Maryi powierzano wszystkie intencje i prośby; o zdrowie, nawrócenie, pracę, zbawienie oraz dziękowano za otrzymane łaski.
Przed Mszą św. na pielgrzymów czekała miła niespodzianka – Anita Brudek, swoim pięknym głosem, zaśpiewała kilka pieśni maryjnych.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się Msza św. z formularza o Najświętszym Imieniu Maryi, koncelebrowana przez 13 księży. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski. W czasie homilii podkreślił, że jesteśmy w przededniu święta poświęconego Imieniu Matki Bożej. Nadmienił, że to, że jesteśmy obecni tutaj w tej świątyni jest naszym świadectwem kultu maryjnego. Kult maryjny w Polsce jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji i wpisuje się w bieg historii naszego kraju. W dniu 12 września Święto Imienia Maryi przypomina zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683 przez króla Jana III Sobieskiego. Wojsko polskie przed bitwą wzywało imiona: „Jezus, Maryja”. Na cześć zwycięstwa pod Wiedniem w Parku Starochęcińskim, znajduje się Łuk Triumfalny. Ks. Andrzej Kwaśniewski powiedział, że kwiaty tj. cynie, słoneczniki itd. przyniesione dla Matki Bożej uzewnętrzniają naszą miłość do niej.
Słowo przed Apelem Jasnogórskim wygłosił ks. prałat Tadeusz Pytel z Kielc. Nadmienił, że nasz kraj jest pod szczególną opieką Maryi, tak jak w pieśni „Jak szczęśliwa Polska cała”. Matka Boża od Bałtyku po szczyty Tatr chroni nas swoim płaszczem matczynej opieki.
Po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie ks. proboszcz Stanisław Kondrak podziękował za wspólną modlitwę i serdecznie zaprosił na kolejne czuwanie, które odbędzie się 9 października 2024 r., godzinę wcześniej tj. o 17.30. Księża, pielgrzymi i parafianie udali się za ołtarz główny, aby oddać należną cześć relikwiom świętym znajdującym się w ołtarzu.
Ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich do Sali Rycerskiej na wspólny ciepły posiłek (pyszną grochówkę i rewelacyjny bigos) przygotowany przez panią Mirkę i jej pomocników.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl