Czuwanie Wspólnot Margaretkowych z Neoprezbiterami

W piątek, 18 czerwca 2021 r. odbyło się długo oczekiwane czuwanie modlitewne Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach, któremu patronował św. Jan Bosko.

Nasze modlitewne spotkanie swoją obecnością oraz darem modlitwy i błogosławieństwa ubogacili również Neoprezbiterzy Diecezji Kieleckiej, którym podczas przygotowania do posługi kapłańskiej patronował właśnie św. Jan Bosko.

Czuwanie rozpoczęło rozważanie o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie wspólnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła.

Konferencję na temat św. Jana Bosko wygłosił ks. Karol Klusek, który podkreślił w sposób szczególny aspekt pobożności eucharystycznej oraz maryjnej świętego patrona czuwania. Przytoczył również zdanie, które jest swoistym testamentem duchowym św. Jana Bosko: „Częsta Komunia Święta jest potężną kolumną, na której wspiera się jeden z biegunów świata. Nabożeństwo zaś do Matki Najświętszej, jest tą drugą kolumną, która podtrzymuje drugi biegun świata.” Po konferencji wspólnie odmówiliśmy Litanię do św. Jana Bosko.

O godzinie 21.00 rozpoczęliśmy Mszę św. koncelebrowaną w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele. Eucharystii przewodniczył ks. Mateusz Magiera, a  homilię wygłosił ks. Filip Korban, który nawiązując do fragmentów Liturgii Słowa, zachęcił zebranych do zadania sobie pytania: „Co jest naszym skarbem?”. Szukając odpowiedzi na to pytanie zwrócił się do zebranych słowami: „Jeżeli w Chrystusie będziemy pokładać naszą nadzieję, jeżeli On będzie naszym prawdziwym Skarbem, to wtedy będziemy osobami bardzo bogatymi, ponieważ będziemy bogaci w świętość którą daje nam Bóg oraz w życie wieczne.”

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu. Modliliśmy się także Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Czas adoracji zakończyło błogosławieństwo lourdzkie i kompleta.

Podczas czuwania przyrzeczenie modlitwy w intencji ks. Stanisława Kondraka założyła nowopowstała Wspólnota Margaretkowa z parafii Szczaworyż.

W czuwaniu wzięli udział wierni i kapłani z parafii:
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach - ks. prałat Grzegorz Pałys
- pw. Św. Jakuba w Szczaworyżu – ks. Stanisław Kondrak
- pw. Św. Idziego w Tczycy – ks. Krzysztof Toboła
- pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Św. Wawrzyńca w Michałowie
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu – ks. Andrzej  Michniewski (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Tadeusz Pluta
- Ks. Józef Kościelny (diecezja sosnowiecka)