Czy wiesz, że…?

W tych dniach przybyło do naszego Seminarium 6 kleryków z Angoli, którzy rozpoczęli formację seminaryjną we własnych diecezjach, a będą ją kontynuować w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Wkrótce dołączą do nich kolejni dwaj.

Jest to owoc pozytywnej odpowiedzi Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego na prośbę tamtejszych biskupów.

Pod koniec 2022 do kieleckiej uczelni zostało przyjętych dwóch kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej. W minionym tygodniu do Kielc przybyło sześciu kleryków z trzech angolskich diecezji. W przyszłym tygodniu ma dołączyć dwóch kolejnych z innego regionu.

– W tamtym roku odbyłem podróż do naszych misjonarzy i spotkałem biskupów z czterech diecezji w Angoli, którzy prosili o wsparcie w formacji seminaryjnej. Oczywiście obecność kleryków z Afryki to dar Kościoła Kieleckiego dla tych młodych wspólnot, które potrzebują wsparcia – mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Seminarzyści, którzy przybyli do Kielc są już po studiach filozoficznych. Obecnie będą uczyli się języka polskiego, tak aby we wrześniu tego roku zdać egzamin. Test wiedzy jest konieczny, by mogli w przyszłym roku akademickim kontynuować swoje studia na najstarszej uczelni w naszym mieście, która jest filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Ich język urzędowy to portugalski, ale komunikują się też trochę po angielsku. Alumni przyjęli ich z ogromną otwartością i życzliwością. Zorganizowali stosowne powitanie, a także przygotowali im pokoje mieszkalne. Klerycy z Angoli w pełni uczestniczą w życiu kleryckim i są już także po pierwszy zajęciach z języka polskiego. Gdy dołączy do nas pozostałych dwóch, rozpocznie się już konkretny kurs online i zajęcia tutaj, na miejscu – wyjaśnia ks. Marek Dumin, prefekt kieleckich alumnów.

Nowi klerycy będą się formować w naszym seminarium przez trzy, cztery lata. Po ukończeniu studiów i przyjęciu święceń zostaną kapłanami w diecezjach, z których się wywodzą.

– Jeśli nie cieszymy się już taką liczbą powołań w polskich diecezjach, to ja oczywiście nie zamierzam obecnością kleryków poprawić sobie samopoczucie i zwiększyć liczbę seminarzystów. To jest taki autentyczny dług wdzięczności. Policzyłem, że w ostatnich 50 latach, 60 naszych księży otrzymało stypendia na studia za granicą. Dlatego dziś jeśli możemy pomóc innym, to poparci słowami Ewangelii to czynimy – dodaje Biskup Kielecki.    

Pozostali dwaj klerycy z Angoli czekają na wizy, które odbiorą najprawdopodobniej w tym tygodniu. Do stolicy województwa świętokrzyskiego powinni przybyć w najbliższych dniach.

tekst za: emkielce.pl

Foto: Sala misyjna - WSD Kielce