Daleszyce: Pasyjne Drogi

W ostatnim tygodniu w parafii św. Michała Archanioła w Daleszycach miały miejsce wyjątkowe – niecodzienne wydarzenia związane z przeżywanym okresem Wielkiego Postu, które zgromadziły wielką liczbę parafian i gości.

 

Parafialna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż
24 marca

Już 15 raz, wierni z daleszyckiej parafii przeżywali Drogę Krzyżową, prowadzącą na Święty Krzyż, która odbyła się w sobotę 24 marca. Wspólna modlitwa i rozważania dotyczące Męki Pańskiej, polskiej rodziny oraz wytrwałej walki z naszymi grzechami, pokusami i nałogami, kolejny raz zgromadziły rekordową liczbę wiernych. Co warte podkreślenia obok parafian z Daleszyc modlili się z nami mieszkańcy sąsiednich parafii: Szczecna, Niestachowa, czy Cisowa.

Na każdej stacji Drogi Krzyżowej, krzyż niesiony był przez poszczególne wspólnoty naszej parafii, a pątnicy pochylając się nad męką Syna Bożego przybliżali się do celu wspólnego pielgrzymowania, a więc do Bazyliki na Świętym Krzyżu. Oprócz modlitwy i rozważań, nie zabrakło pieśni pasyjnych, które śpiewały scholee parafialne oraz przedstawiciele chóru „Uratowani”, który działa przy naszej parafii. Kiedy już zakończyliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Ojcowie Oblaci przybliżyli nam historię Bazyliki na Świętym Krzyżu oraz samych relikwii. Po wspólnej modlitwie, wszyscy wierni ucałowali relikwie Krzyża Świętego, po czym powrócili do swych domów i rodzin.

 

Nieziela Palmowa: Jezus przybywający do naszego miasta
25 marca

W Niedzielę Palmową wierni parafii Daleszyce zgromadzili się na Rynku, aby wspólnie przenieść się w czasie i z pomocą dzieci, młodzieży i służby liturgicznej, przeżyć uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W tym roku dzięki lektorom, dużo więcej dowiedzieliśmy się o historii, tradycji i zwyczajach Niedzieli Palmowej nie tylko w naszym regionie, ale też w całej Polsce. Tak samo, jak w ubiegłym roku, nie zabrakło postaci biblijnych: żołnierzy rzymskich, niewiast, apostołów, wreszcie mieszkańców Jerozolimy, którzy oczekiwali na przybycie Jezusa.

Kiedy już ujrzeliśmy aktora, wcielającego się w Chrystusa, do kościoła parafialnego wyruszyła barwna i kolorowa procesja. Na jej czele, kroczyły młodzież i dzieci niosące relikwie św. Jadwigi Królowej i św. Brata Alberta, przy których odczytywane były wydarzenia z ich życia oraz drogi do świętości, wreszcie przy relikwiach modliliśmy się w intencji Światowych Dni Młodzieży, a także dzieci i młodzieży z naszego dekanatu.

Po poświęceniu palm, rozpoczęła się Eucharystia. Na niej rozstrzygnęliśmy konkurs na najpiękniejszą palmę, uwzględniając jej wygląd, samodzielne wykonanie oraz wielkość. Przez pamiątkowe dyplomy i nagrody podziękowaliśmy również uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy reprezentowali naszą parafię w olimpiadzie biblijnej w etapie rejonowym. Dzieciom, licznie zgromadzonym na Mszy św., szczególnie podobała się pantomima odnosząca się do Męki Pańskiej, przygotowana przez Służbę Liturgiczną i wspólnotę dziecięcą „Boża Brama”.

 

I Patriotyczna Droga Krzyżowa
27 marca

W Wielki Wtorek, o godz. 19.15 w daleszyckim kościele parafialnym przeżywaliśmy I Patriotyczną Drogę Krzyżową. Odnosiła się ona do Męki Syna Bożego, ale przez komentarze i rozważania, również do historii naszego narodu od zaborów po 1989 rok. Pomysłodawcami tego wydarzenia byli ministranci i lektorzy naszej parafii oraz mali aktorzy ze wspólnoty „Boża Brama”.

Na drodze krzyżowej przedstawialiśmy wydarzenia dotyczące wszystkich stacji drogi krzyżowej, ponadto po niektórych stacjach odgrywano sceny, odnoszące się do bolesnych i trudnych wydarzeń z czasów II wojny światowej, czy Polski Ludowej. Patriotyczne Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, miało również swoich patronów: św. Jana Pawła II, św. Jadwigę Królową, bł. ks. Wincentego Frelichowskiego, czy św. Brata Alberta. Dzieje tych świętych Polaków, również zostały wkomponowane w drogę krzyżową, dodatkowo wierni mogli modlić się przy ich relikwiach i je ucałować. Na drodze krzyżowej nie zabrakło również modlitwy za poległych w powstaniach i wojnach bohaterach naszej Ojczyzny, nie zapomnieliśmy również o żołnierzach wyklętych, czego świadectwem jest, przybliżenie losów legendarnej Inki, czyli Danuty Śledzikówny.

Serdeczne podziękowania za wszelką pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia składamy Niedzieli Kieleckiej, Diecezjalnemu Radiu eM Kielce, Radiu FAMA, zaprzyjaźnionej parafii w Brzezinach oraz dyrekcji i pracownikom daleszyckiego GOK-u, za ich pomoc oraz udostępnienie sceny do ogrywania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.

Duszpasterze z Daleszyc