W tym roku daleszycka wspólnota parafialna szczególnie uczciła św. Mikołaja, organizując 2-dniowe wydarzenie modlitewno-charytatywne, zatytułowane kryptonimem „Akcja: Święty Mikołaj”.
W ramach tej akcji ruszyła pomoc charytatywna. Dorośli parafianie zebrali kwotę 6.255 zł, która została przekazana na rzecz Polaków, mieszkających na Wileńszczyźnie, a większość tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie. Drugą częścią pomocy charytatywnej była inicjatywa, w ramach której dzieci przynosiły do kościoła parafialnego zabawki, które zostaną przekazane ich rówieśnikom: młodym Polakom żyjącym na Litwie i Ukrainie. Zaangażowanie dzieci było olbrzymie, o czym świadczy fakt, że zabawki zapełniły praktycznie całą salę parafialną, co jest świadectwem miłosiernego serca i hojności, także naszych najmłodszych parafian.
W tym czasie (dwóch tygodni poprzedzających dzień 6 grudnia) zbierano również prośby dotyczące rodziny (np. o błogosławieństwo w rodzinie, zdrowie dla ojca i matki), które w tym roku po raz pierwszy odczytywano 6 i 7 grudnia podczas Litanii do św. Mikołaja.
Wyjątkowy dla najmłodszych parafian dzień 6 grudnia rozpoczął się o godz. 14.45 montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez wspólnotę dziecięcą „Boża Brama”. Co warte podkreślenia - wspólnota powstała dwa miesiące temu, w październiku, obecnie liczy już 19 osób. Do jej głównych celów należy Adoracja Najświętszego Sakramentu, niesienie pomocy charytatywnej oraz występy rozwijające kult świętych i błogosławionych.
„Boża Brama” 6 grudnia rozwijała właśnie ostatni z celów swojej działalności, ponieważ wystąpiła z montażem słowno-muzycznym zatytułowanym „Ten prawdziwy św. Mikołaj”. Dzieci starały się wykazać, że Mikołaj z Finlandii i ten od pewnego gazowanego napoju do końca nie jest prawdziwy. Przedstawiły też sylwetkę i drogę do świętości, prawdziwego patrona dzieci, św. Mikołaja Biskupa. Na scenie nie mogło zabraknąć św. Mikołaja Biskupa, aniołów, rodziny, której ten święty pomógł, ale też postaci związanych z fałszywymi „mikołajkami” czyli śnieżynek, czy elfów.
Bezpośrednio po występie rozpoczęła się Msza św. z udziałem dzieci w ramach Rekolekcji Parafialnych. Kazanie do dzieci skierował ks. Józef Aszkiełowicz pracujący na Wileńszczyźnie. Kapłan przypomniał dzieciom o powołaniu wszystkich ludzi do świętości, przypomniał też o miłości i nadziei, których dawcą jest sam Bóg. Po Mszy św. z kościoła ruszył kolorowy pochód, liczący ponad 90 osób. Na jego początku śpiewano pieśni i utwory odnoszące się do świętego Biskupa Mirry, a potem odczytano Litanię do św. Mikołaja razem z prośbami w intencji rodzin, przyniesione przez parafian. Pochód rzeczywiście z każdą minutą stawał się coraz bardziej rozśpiewany i kolorowy, ponieważ schola dziecięca rozpoczęła śpiewanie pieśni znanych z Pielgrzymki Kieleckiej, przy których wielu nawet zatańczyło, dzieciom rozdano też w pewnym momencie zimne ognie, które razem z lampionami oświetliły naszą drogę.
Przy kapliczce św. Mikołaja dzieci spotkały się ze swoim patronem oraz jego asystentem z nieba. W te postaci wcielili się klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, którym serdecznie dziękujemy. Święty Mikołaj udzielił dzieciom wywiadu, opowiadając jakich cudów przez jego modlitwę dokonywał Jezus, jak wyglądała jego droga do świętości, pochwalił się również czyim jest patronem. Na końcu tego spotkania Święty Biskup rozdał dzieciom obrazki ze swoim wizerunkiem oraz słodkie cukierki. Tak zaopatrzona pielgrzymka mogła już powrócić do kościoła w Daleszycach, oczywiście pod czujną eskortą i opieką policji, której za wszelką pomoc i życzliwość dziękujemy.
Zakończeniem całej „Akcji: Św. Mikołaj” była Adoracja Najświętszego Sakramentu, która odbyła się 7 grudnia o godz. 18.15 w kościele parafialnym. Modlitewne rozważania poświęcone były rodzinie i jej roli w Kościele oraz w naszej Ojczyźnie. Wielkie Bóg Zapłać kierujemy w stronę parafian za tak liczne przybycie, a przede wszystkim za dar wspólnej modlitwy 6 i 7 grudnia. Pozostaje wierzyć, że za rok będzie nas jeszcze więcej.
Duszpasterze parafii Daleszyce
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl