Dnia 6 marca 2018 r. odbył się Dzień Misyjny w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie, znajdującej się na terenie parafii Gorzków. Gościem zaproszonym przez Dyrekcję wraz z Gronem Pedagogicznym SSP w Wielgusie był ks. Piotr Boraca. Misjonarz pochodzacy z Borzęcina urodził się w 1966 r. - opiekun tarnowskiego stowarzyszenia „Inicjatywa Młodzi Misjom” - siedem lat przebywał na misjach.
Po raz pierwszy do Afryki zawitał w 2002 r. To wówczas skierowany został tam przez biskupa, który na prośbę Jana Pawła II zdecydował się wysłać go do Republiki Środkowoafrykańskiej.
Życie w Afryce nie należało jednak do najłatwiejszych. Parafia obejmuje teren nawet o promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Aby dojechać do poszczególnych wiosek, należy najpierw zmierzyć się z fatalnymi drogami, a często po prostu bezdrożami. Okazuje się, że jest to naprawdę trudne, o czym ksiądz Piotr przekonał się na własnej skórze. – „Jadąc swego czasu na motorze, wpadłem do gigantycznej dziury, która znajdowała się na środku drogi. Znalazłem się 10 metrów pod ziemią. Okazało się, że była to opuszczona studnia. Ostatecznie motor zmiażdżył mi nogę. Aby trafić do szpitala i założyć gips, musiałem dostać się do stolicy oddalonej o ponad 800 km. Podróż samochodami, ciężarówkami, aż w końcu samolotem zajęła mi… tydzień. W ciągu miesiąca udało mi się dotrzeć do szpitala w Polsce i niestety przerwać swoją misyjną posługę" - mówił ks. Boraca.
W przerwie misyjnej w latach 2007-2011 pracował z naszym księdzem biskupem Janem Piotrowskim w Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Dopiero po czterech latach ponownie zawitał do Afryki. Po powrocie do ojczyzny w 2012 r. ksiądz Piotr pełni swoją posługę w kurii diecezjalnej, cały czas sprawując opiekę nad stowarzyszeniem IM2, a także Tarnowskim Wolontariatem Misyjnym.
Ks. Piotr Boraca spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, opowiadał o życiu mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej, ich kulturze i tradycjach. Dzielił się z uczniami i gronem pedagogicznym doświadczeniem z pracy misyjnej, uwrażliwiając słuchaczy na potrzeby misyjne na świecie. Modlił się w języku Sango, którym posługiwał się na misjach, czym budził ogromne zainteresowanie. Zaprezentował różne rekwizyty mieszkańców terenów misyjnych, od plecaka, ubrań. po instrumenty muzyczne. Pokazał zdjęcia tamtejszej ludności i ich codzienne życie, z własnym komentarzem, jako człowieka, który dzielił wspólne z nimi życie. Opowiadał o swoich przeżyciach i przygodach jakie go tam spotkały oraz o przekazie wiary i nauce o Bogu na misjach. Uświadamiał, że jesteśmy szczęściarzami mając „nasze” warunki życiowe i Boga w sercu. Przypomniał, za św. Augustynem, że jeśli Bóg będzie z życiu człowieka na pierwszym miejscu, to wszystko inne będzie na właściwym miejscu.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl