Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych

Ponad 200 dzieci z kilkudziesięciu parafii diecezji kieleckiej uczestniczyło w sobotę 12 stycznia w Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych, które odbyło się w kieleckim Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.

W większości uczestnikami spotkania były dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Tworząc grupy kolędnicze, dzieci w tym roku zbierały datki na rzecz swoich rówieśników w Burundi i Rwandzie.

Jak mówił w homilii bp Andrzej Kaleta – uczniowie pomagają swoim rówieśnikom modlitwą, ale też zbierając datki, które trafiają na misje, prowadzone także przez misjonarzy z Kielc.

– Aby dobrze odczytać ideę jaka przyświeca kolędnikom misyjnym trzeba nam sięgnąć do Pisma Świętego. Pan Jezus powiedział do apostołów: “Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Przez sakrament chrztu świętego staliśmy się uczniami Jezusa Chrystusa, dlatego na nas wszystkich spoczywa obowiązek głoszenia Ewangelii – mówił bp Kaleta. – Każdy z nas może uczestniczyć w dziele misyjnym, nie wyjeżdżając nawet za granicę. Kolędnicy misyjni są tego najlepszym przykładem, ponieważ relizują zadania misyjne, pomagając dzieciom, które są daleko – podkreślał.

Mówił także o bardzo trudnej sytuacji Burundi i Rwandy. – W tych dwóch zwaśnionych krajach do dziś jest mnóstwo ubóstwa i głodu. Jak opowiadał jeden z misjonarzy, dzieci przychodzące na lekcje są tak głodne, że nie są w stanie brać udziału w zajęciach. W dużych miastach Rwandy znajdują się dzielnice nędzy, w których osierocone dzieci są narażone na liczne niebezpieczeństwa. Misjonarze pomagają im, tworząc dla nich przyjazne miejsca, integrując i wychowując według chrześcijańskich wartości – przypominał biskup.

Zaznaczył także wielowymiarowość kolędowania uczniów w ich środowiskach . – Akcja kolędników misyjnych jest bardzo ciekawa i ważna, bo integruje parafię. Jeżeli dzieci są razem, to obok dzieci są ich rodzice, a jeżeli rodzice, no to parafia. To jest bardzo dobre dzieło z wielu różnych powodów. Integruje środowisko parafialne tu u nas, ale również tam, gdzieś na misjach pomaga – podkreślał hierarcha.

Podczas spotkania była okazja do przedstawień misyjnych, prezentacji grup i ich wizerunków kolędniczych. Został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą gwiazdę misyjną, który wygrały dzieci z Parafii Pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Cierchach.

W większości parafii diecezji istnieją grupy PDMD, które pod kierunkiem katechetów rozwijają swą wrażliwość na sprawy misji.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) powstało w 1843 r. w Paryżu jako Stowarzyszenie Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa. Założył je biskup Karol de Forbin-Janson, za patrona wybierając Dzieciątko Jezus. W roku 1922 papież Pius XI nadał Dziełu tytuł papieski z zaleceniem, by rozwijano je w każdej katolickiej diecezji świata.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM