Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego na półmetku gościło Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego

Dnia 5 października 2024 r. rozpoczęły się zajęcia kolejnej edycji Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego organizowanego przez Wydział ds. Małżeństw i Rodzin Diecezji Kieleckiej. Wykłady i ćwiczenia odbywają się w ramach zjazdów dwa razy w miesiącu, a mają miejsce w auli i pomieszczeniach Duszpasterstwa Rodzin.

W minioną sobotę 1 lutego 2025 r. ze słuchaczami Diecezjalnego Studium spotkał się Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który im pogratulował przede wszystkim odważnej decyzji, by w czasach kiedy wielu narzeka na brak czasu, znalazło się niemałe grono osób pragnących podjąć trud studiowania chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Ksiądz Biskup podziękował uczestnikom za świadectwo wiary i gotowość do posługi na rzecz narzeczonych oraz rodzin w naszej diecezji. To kolejna grupa osób, która już dzisiaj przygotowuje przyszłych liderów dla wspólnot parafialnych Kościoła kieleckiego. Na zakończenie Ks. Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, życząc wytrwałości i zwieńczenia Studium dyplomem.

Absolwenci Studium mogą w przyszłości mogą formalnie stać się Doradcami Życia Rodzinnego przy parafiach (po uzyskaniu misji kanonicznej Biskupa Diecezjalnego), włączyć się w różne formy życia parafialnego lub też służyć pomocą w innych wymiarach życia społecznego, ale zawsze będą to osoby posiadające głębszą orientację i świadomość w dziedzinie nauki Kościoła, zwłaszcza w problematyce rodzinnej. Zdajemy sobie sprawę jak bardzo dzisiaj potrzeba nam takich osób.

Na podstawie tegorocznej rekrutacji przyjęto 23 osoby w przedziale wiekowym 25-45 lat, w tym cztery małżeństwa; wszyscy pochodzą z terenu naszej diecezji. Słuchacze reprezentują różne środowiska zawodowe: są pielęgniarki, położne, pracownicy administracji i samorządu, reprezentujący media, katecheci, nauczyciele czy prywatni przedsiębiorcy. Wszystkich łączy żywe zainteresowanie problematyką małżeństwa i rodziny zgodnie z chrześcijańską wizją człowieka. Jak sami zgodnie podkreślają, obecnie znaleźliśmy się w obliczu potężnego zamętu ideowego i kulturowego, który uderza w rozumienie człowieka jako osoby, w pojmowanie wychowania, dostrzegania wartości życia ludzkiego, a  generalnie w małżeństwo i rodzinę. Dzisiaj szczególnie trzeba chronić wymiar duchowy życia ludzkiego i podkreślać nadprzyrodzoną godność człowieka.

Jak pisał Muzoniusz, pochodzący z I w. stoicki moralista, „małżeństwo bardziej niż cokolwiek innego, jawi się jako zgodne z naturą”. Stąd „kto (…) niszczy ludzkie małżeństwo, niszczy dom, niszczy miasto, niszczy cały ród ludzki” (dom rozumiany jako rodzina).

Zajęcia w wymiarze dwóch semestrów są prowadzone przez osoby świeckie i duchowne w ramach różnych specjalności: antropologia, teologia małżeństwa i rodziny, zagadnienia bioetyczne, przygotowanie do rodzicielstwa w aspekcie medycznym, kwestie prawne w zakresie prawa kościelnego i dyscypliny sakramentów, naturalne planowanie rodziny, zagadnienia z psychologii komunikacji i pedagogiki.

Mamy nadzieję, że już wkrótce nowe osoby zechcą uczestniczyć w kolejnej edycji Studium Życia Rodzinnego w Kielcach, by dzięki pogłębionej refleksji nad chrześcijańską wizją małżeństwa i rodziny z przekonaniem stawać na straży autentycznej miłości i szczęścia człowieka. Więcej informacji na stronie rodzinakielce.pl