Dnia 5 października 2024 r. rozpoczęły się zajęcia kolejnej edycji Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego organizowanego przez Wydział ds. Małżeństw i Rodzin Diecezji Kieleckiej. Wykłady i ćwiczenia odbywają się w ramach zjazdów dwa razy w miesiącu, a mają miejsce w auli i pomieszczeniach Duszpasterstwa Rodzin.
W minioną sobotę 1 lutego 2025 r. ze słuchaczami Diecezjalnego Studium spotkał się Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który im pogratulował przede wszystkim odważnej decyzji, by w czasach kiedy wielu narzeka na brak czasu, znalazło się niemałe grono osób pragnących podjąć trud studiowania chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Ksiądz Biskup podziękował uczestnikom za świadectwo wiary i gotowość do posługi na rzecz narzeczonych oraz rodzin w naszej diecezji. To kolejna grupa osób, która już dzisiaj przygotowuje przyszłych liderów dla wspólnot parafialnych Kościoła kieleckiego. Na zakończenie Ks. Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, życząc wytrwałości i zwieńczenia Studium dyplomem.
Absolwenci Studium mogą w przyszłości mogą formalnie stać się Doradcami Życia Rodzinnego przy parafiach (po uzyskaniu misji kanonicznej Biskupa Diecezjalnego), włączyć się w różne formy życia parafialnego lub też służyć pomocą w innych wymiarach życia społecznego, ale zawsze będą to osoby posiadające głębszą orientację i świadomość w dziedzinie nauki Kościoła, zwłaszcza w problematyce rodzinnej. Zdajemy sobie sprawę jak bardzo dzisiaj potrzeba nam takich osób.
Na podstawie tegorocznej rekrutacji przyjęto 23 osoby w przedziale wiekowym 25-45 lat, w tym cztery małżeństwa; wszyscy pochodzą z terenu naszej diecezji. Słuchacze reprezentują różne środowiska zawodowe: są pielęgniarki, położne, pracownicy administracji i samorządu, reprezentujący media, katecheci, nauczyciele czy prywatni przedsiębiorcy. Wszystkich łączy żywe zainteresowanie problematyką małżeństwa i rodziny zgodnie z chrześcijańską wizją człowieka. Jak sami zgodnie podkreślają, obecnie znaleźliśmy się w obliczu potężnego zamętu ideowego i kulturowego, który uderza w rozumienie człowieka jako osoby, w pojmowanie wychowania, dostrzegania wartości życia ludzkiego, a generalnie w małżeństwo i rodzinę. Dzisiaj szczególnie trzeba chronić wymiar duchowy życia ludzkiego i podkreślać nadprzyrodzoną godność człowieka.
Jak pisał Muzoniusz, pochodzący z I w. stoicki moralista, „małżeństwo bardziej niż cokolwiek innego, jawi się jako zgodne z naturą”. Stąd „kto (…) niszczy ludzkie małżeństwo, niszczy dom, niszczy miasto, niszczy cały ród ludzki” (dom rozumiany jako rodzina).
Zajęcia w wymiarze dwóch semestrów są prowadzone przez osoby świeckie i duchowne w ramach różnych specjalności: antropologia, teologia małżeństwa i rodziny, zagadnienia bioetyczne, przygotowanie do rodzicielstwa w aspekcie medycznym, kwestie prawne w zakresie prawa kościelnego i dyscypliny sakramentów, naturalne planowanie rodziny, zagadnienia z psychologii komunikacji i pedagogiki.
Mamy nadzieję, że już wkrótce nowe osoby zechcą uczestniczyć w kolejnej edycji Studium Życia Rodzinnego w Kielcach, by dzięki pogłębionej refleksji nad chrześcijańską wizją małżeństwa i rodziny z przekonaniem stawać na straży autentycznej miłości i szczęścia człowieka. Więcej informacji na stronie rodzinakielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Błażeja, biskupa i męczennika (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Wspomn. dowolne św. Oskara, biskupa (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Ociesęki.
† Jan Głodo 1962
† Henryk Węgrzyn 2020
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl