Do Afryki po światło

Akwaaba w Ghanie to znaczy witajcie – oto tytuł najnowszej książki Arcybiskupa Nuncjusza Henryka Jagodzińskiego, wydanej w roku, który Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rokiem Modlitwy.

Jezusowe „Witajcie”, wypowiedziane do uczniów zgromadzonych w Wieczerniku, stanowi jednocześnie zaproszenie – zaproszenie do udziału w łaskach Chrystusowego Zmartwychwstania, do życia Jego życiem, do zamieszkania w Jego Sercu. Zaproszenie do modlitwy, do życia, które staje się nieustającą modlitwą, zanoszoną do Boga, który zna nasze serca. Taka jest misja Kościoła Świętego: gromadzić ludzi rozproszonych po całym świecie w jedną rodzinę, w wielką wspólnotę uwielbienia Boga, w lud, który idzie z modlitwą przez to, co przemija, ku życiu wiecznemu. O realizacji tej misji opowiada Nuncjusz Arcybiskup w swojej relacji z dalekiej Ghany, która wcale nie jest taka daleka! Niedawno wydana książka ks. Jana Twardowskiego nosi tytuł Od A do Z – od Awantury do Zgody (alfabet dla każdego)… i rzeczywiście stanowi dobry prezent dla każdego: dla młodszego i starszego czytelnika. Parafrazując tytuł książki Księdza od Biedronek możemy Akwaaba określić nie tyle jako refleksje „od A do Z”, ale zaproszenie do odbycia podróży „do A po Z”, do Afryki po Zbawienie! Smutni chrześcijanie mieszkający w Europie, których zamiast Ewangelii pasjonuje kult hedonizmu i nihilizmu, którzy zapomnieli o wierze, modlitwie i nawróceniu, zeszli na manowce pustych i jałowych dywagacji o Kościele, który niewiele ma wspólnego z Kościołem Chrystusowym. Smutni chrześcijanie, których „problemy” z wiarą biorą się stąd, że zamiast Ducha Świętego często wsłuchani są w ducha tego świata, jak pisze abp Henryk w swoim Akwaaba.

Abp Henryk M. Jagodziński, Akwaaba w Ghanie to znaczy witamy, Wydawnictwo Petrus, Kraków 2024, ss. 224.