Uczestnicy najstarszej w Kielcach terenowej Drogi Krzyżowej, wyruszyli w piątek wieczorem z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do klasztoru na wzgórzu Karczówka. Nabożeństwo jest organizowane od 20 lat przez Kościół Domowy Ruch Światło-Życie, ale jej tradycja – według dat najstarszych kaplic krzyżowych – sięga XVII wieku.
Przed nabożeństwem sprawowano Mszę św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. W homilii bp Jan Piotrowski zwrócił uwagę na jedną z ostatnich katechez Franciszka. Zachęcając do lepszego poznania Jezusa papież zalecał „zajrzenie do wnętrza krzyża” i przestrzegł, by nie traktować go elementu ozdobnego czy „interesującego dodatku do ubrań”, ale jako ważny „znak religijny.
– Bóg, który jest miłością i źródłem wszelkiego dobra, podejmuje walkę ze złem (…). Człowiek omotany siecią obyczajowego zła, nie jest w stanie uwolnić się z niego o własnych siłach (…). Ostateczne zwycięstwo nad złem przychodzi przez Jezusa Chrystusa, Syna Bożego – mówił biskup kielecki.
Przypomniał także, że Pan Bóg nigdy nie przestaje kochać człowieka, „na nikogo się nie obraża, nie zostawia człowieka samemu sobie. To tylko w człowieku drzemie niedoskonałość psująca harmonię z Bogiem” – zaznaczył bp Piotrowski. Przypomniał zarazem, że nic, żadne „najbardziej bolesne doświadczenia”, nie zamykają drogi do nawrócenia i pojednania z Bogiem.
– Ten ciężki krzyż, który poniesiemy, nie jest znakiem tryumfu nad kimkolwiek, ale wyłącznie zwycięża zło, a nawet pozwala prawdziwie kochać i prawdziwie przebaczać – powiedział na zakończenie biskup kielecki.
Po Mszy św. wierni wyruszyli szlakiem starej miejskiej Drogi Krzyżowej. Rozważania przy kolejnych stacjach prowadziła wspólnota Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej. Nabożeństwo zakończyło się w klasztorze księży pallotynów na Karczówce.
Trasa nabożeństwa nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.
Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.
Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.
W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl