Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach-Dyminach obchodziła 7 lutego 2021 r. 25 rocznicę peregrynacji cudownej figury z Fatimy. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył biskup Marian Florczyk.
Na początku Mszy biskup podkreślił, że objawienia z Fatimy stały się znane dopiero dzięki św. Janowi Pawłowi II – Wcześniej zabronione było mówienie o objawieniach w Fatimie, bo jedna z tajemnic fatimskich dotyczyła nawrócenia Rosji. Stały się one głośne dopiero, gdy Jan Paweł II po zamachu 13 maja 1981 roku wyszedł ze szpitala i powiedział, że został uratowany dzięki Matce Bożej Fatimskiej. Potem pojechał do Fatimy i zostawił w ofierze kulę, która została wyciągnięta z niego przy operacji.
Hierarcha zaznaczył, że dzięki tamtym wydarzeniom, parafia w Dyminach jako pierwsza w diecezji otrzymała wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Wspominał także przybycie figury do parafii – Pamiętam tamtą noc, kiedy z katedry przybyła do nas. Nie było jeszcze tego kościoła, a tylko kaplica. Pomimo mrozu ludzie szli i przyjeżdżali z całych Kielc. Podczas nawiedzenia, oraz poprzedzających je rekolekcji dało się odczuć działanie Matki Bożej na naszą wiarę.
W homilii ks. Tadeusz Szeląg, proboszcz parafii wytłumaczył, dlaczego parafia nosi imię Matki Bożej Fatimskiej – Kiedy byłem w seminarium, przeczytałem jedyną w Polsce książkę o objawieniach fatimskich. Po raz drugi przeczytałem ją kiedy byłem wikariuszem w Jędrzejowie i zacząłem starać się w urzędach o utworzenie nowej parafii w miejscu ośrodka duszpasterskiego. Założyłem sobie, że jeśli załatwię wszystko do 13 października (data ostatniego objawienia - przyp. red.), to patronką będzie Matka Boża Fatimska. Tego dnia jadę do Sukowa, a tam nie ma proboszcza, więc nie ma kto przybić pieczątek. Ja nie miałem takich uprawnień. Ale później pojechałem tam drugi raz, był już ksiądz proboszcz, podpisał dokumenty, które złożyliśmy, a więc Matka Boża zdecydowała. – stwierdził kapłan.
Podczas homilii ks. Tadeusz Szeląg wspominał również nawiedzenie oraz poprzedzające je Misje, prowadzone przez dominikanów - W kaplicy były takie tłumy, że pomimo mrozu, księża pocili się, odprawiając Msze. W notatkach z ogłoszeń napisane jest, że kiedy wyszliśmy z procesją z Najświętszym Sakramentem, to ksiądz z Panem Jezusem był już przy budującym się kościele, a z kaplicy szli jeszcze ludzie. Przyjeżdżali z całych Kielc. Ojciec Stanisław Kałdon, który prowadził rekolekcje, kiedy usłyszał, że mamy się modlić 7 dni przez 24 godziny, początkowo nie chciał prowadzić modlitw w nocy. Po trzech dniach, kiedy dowiedział się, że wtedy również przychodzą ludzie, zmienił zdanie. A kiedy Matka Boża Fatimska odjechała już do Piekoszowa, zapytał parafian, czy się zmęczyli. Oni odpowiedzieli, że przydałoby się jeszcze trochę.
Po Komunii Świętej odmówiono modlitwę zawierzenia parafii Matce Bożej.
W środę 10 lutego o godzinie 18.00 Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny odprawi Mszę Świętą w 25 rocznicę zakończenia nawiedzenia figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl