Dzień Kapłański w kieleckiej katedrze

W Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, 1 czerwca 2023 r., w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbył się Diecezjalny Dzień Kapłański. – Być wiernym w kapłańskiej posłudze, a także w każdej innej formie powołania chrześcijańskiego to nic innego, jak realizować ewangeliczną drogę wzrastania w świętości – mówił biskup Jan Piotrowski.

W katedralnych murach zgromadzili się kapłani z całej diecezji. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Eucharystię koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta oraz biskup Romuald Kujawski, biskup koadiutor diecezji Porto Nacional w Brazylii.

W homilii, Pasterz Kościoła Kieleckiego przypomniał jak ważne jest wytrwanie w swoim powołaniu. – Być wiernym w kapłańskiej posłudze, a także w każdej innej formie powołania chrześcijańskiego to nic innego, jak realizować ewangeliczną drogę wzrastania w świętości. Tego daru, jaki Bóg w swojej miłości obdarza wszystkich ochrzczonych bez wyjątku. A jednak nie wszyscy ochrzczeni są święci. Podobnie dzieje się jeśli ktoś zatrzymuje się na drodze kapłańskiego życia duchowego i nie rozwija w sobie Bożych talentów – tłumaczył Biskup Kielecki i zwrócił uwagę na różne postawy kapłanów.

– Taki zatrzymany w drodze kapłan nie usłyszy słów pochwały od swojego Pana i Mistrza. Nie możemy być obojętni wobec naszych oziębłych postaw i naszych braci kapłanów. Wielką niesprawiedliwością byłby brak uznania dla ogromnej rzeszy kapłanów naszej diecezji i tu obecnych, którzy nieustannie i uczciwie dają wszystko czym są i co mają dla dobra innych.

Przed Mszą Świętą kapłani wzięli udział w konferencji, którą wygłosił ks. dr Marceli Frączek, ojciec duchowny alumnów pt. „Relacja z Chrystusem fundamentem tożsamości kapłańskiej w nauczaniu św. Jana de Avila” i w adoracji Najświętszego Sakramentu.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego