Tak jak w roku ubiegłym, również w tym roku, 13 marca, świętowaliśmy kolejną - 11 już rocznicę wyboru papieża Franciszka na 266 Następcę św. Piotra. Dla Stolicy Apostolskiej jest to również święto oficjalne – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.
Podobnie, jak inne ambasady, które w dniu święta państwowego organizują uroczyste przyjęcia, podobną uroczystość zorganizowaliśmy w Nuncjaturze. Jak to zwykle bywa przy takich okazjach zaprosiliśmy najważniejszych urzędników państwowych, korpus dyplomatyczny, biskupów, niektórych księży, zasłużonych katolików, przedstawicieli innych wyzwań i innych ludzi w jakiś sposób związanych z Nuncjaturą. Przebieg takiego przyjęcia ma swój ustalony program. Na początku, powitanie przybywających gości, a w momencie, kiedy pojawia się gość honorowy reprezentujący rząd Ghany, wówczas przechodzi się do przygotowanej trybuny, gdzie wygłaszane są okolicznościowe przemówienia i odgrywane są hymny obydwu stron. Po tej części formalnej, następuje część już mniej formalna, wzajemnej interakcji zgromadzonych gości, przy przygotowanym tzw. „szwedzkim stole”. W tym roku doszedł jeszcze jeden element, a mianowicie krajanie tortu.
W tym roku, pomimo tego, że nie była to okrągła rocznica, zostaliśmy zaszczyceni obecnością Prezydenta Republiki, J.E. Nana Addo Dankwa Akufo-Addo. Prezydent rzadko się pojawia na przyjęciach w ambasadach. A przypadek, żeby pojawił się dwa razy z rzędu, to osobiście nie pamiętam takiego wydarzenia. Obiektywnie trzeba powiedzieć, że był to znak szczególnego wyróżnienia. Według protokołu, pierwszy zabiera głos gospodarz.
W trakcie mojego przemówienia powiedziałem między innymi:
„Stolica Apostolska jest szczególnym bytem pod wieloma względami, nie tylko dlatego, że nie ma Dnia Niepodległości, nie ma dnia założenia ani dnia wyzwolenia. Niemniej jednak zebraliśmy się tu dziś wieczorem, aby uczcić rocznicę wyboru Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, obecnego Biskupa Rzymu, który jest 266. papieżem Kościoła Katolickiego. Papież Franciszek jest pierwszym papieżem spoza Europy od czasów syryjskiego papieża Grzegorza III w VIII wieku. Co więcej, papież Franciszek jest pierwszym Biskupem Rzymu pochodzącym z kontynentu amerykańskiego, który przyjął imię „Franciszek”, przypominając życie i misję św. Franciszka z Asyżu, który doprowadził do głębokiej przemiany duchowej w Kościele, czyniąc go coraz bardziej wiernym ewangelicznym ideałom. Pontyfikat papieża Franciszka w ciągu ostatnich 11 lat jest wymownym przykładem zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Dlatego wielu ludzi – katolików i niekatolików; chrześcijan i niechrześcijan; wierzących i niewierzących – darzą go wielkim szacunkiem i doceniają jego prostotę, styl życia i autorytet moralny. Papież Franciszek mówi o kwestiach ważnych w naszych czasach, czyli: wojnie i pokoju, polityce i religii, globalizacji i różnorodności kulturowej, fundamentalizmie religijnym i sekularyzmie, kryzysie migracyjnym, środowisku i nierównościach społecznych. Tematy te są stale przywoływane w jego przemówieniach, pismach i spotkaniach ze światowymi przywódcami. Papież Franciszek, podobnie jak św. Franciszek z Asyżu, nieustannie stara się uczynić Kościół bardziej ewangelicznym i bliższym wszystkim. Tak jak prawdą jest, że najwyższym prawem Kościoła jest zbawienie dusz — jak stwierdza kanon 1752 Kodeksu Prawa Kanonicznego — tak prawdą jest również, że Kościół służy człowiekowi jako całości: ciału i duszy. Dlatego Kościół i państwo muszą współpracować na różne sposoby i w różnych dziedzinach dla dobra ludzi, którzy są jednocześnie wierzącymi i obywatelami. Muszę przyznać, że ta współpraca w Ghanie jest całkiem udana.
Dokładnie rok temu Jego Ekscelencja Prezydent Ghany Nana Addo Dankwa Akufo-Addo zaszczycił Nuncjaturę Apostolską swoją obecnością na przyjęciu z okazji 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka. Jest to przykład serdecznych relacji między Stolicą Apostolską a Republiką Ghany. W przemówieniu do zgromadzonych pan Prezydent przedstawił historyczne relacje między Stolicą Apostolską a Ghaną, jeszcze przed nawiązaniem formalnych stosunków dyplomatycznych. Ponadto Jego Ekscelencja przedstawił kilka dokładnych danych dotyczących kościelnych placówek edukacyjnych i opieki zdrowotnej, które służyły i nadal służą wszystkim Ghańczykom, a nie tylko katolikom. Prezydent wyraził również uznanie dla działalności papieża Franciszka w wielu dziedzinach i życzył dalszej współpracy między Stolicą Apostolską a Republiką Ghany. Współpraca ta nabrała jeszcze większego rozpędu, gdy w ubiegłym roku, 22 lipca, Jego Ekscelencja miał audiencję u papieża Franciszka w Watykanie. To znaczące spotkanie jest znakiem umocnienia relacji między Stolicą Apostolską a Republiką Ghany dla wspólnego dobra jej mieszkańców, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i opieki zdrowotnej. Na zakończenie audiencji Ojciec Święty udzielił Błogosławieństwa Apostolskiego Jego Ekscelencji Prezydentowi i całej delegacji. Podczas mojego prawie czteroletniego pobytu w Ghanie miałem okazję odwiedzić prawie wszystkie diecezje w całym kraju. Jestem pod wielkim wrażeniem pobożności mieszkańców tego pięknego kraju. Ludzie ze wszystkich klas społecznych z szacunkiem proszą o modlitwy i błogosławieństwa. Taka religijność i poleganie na pomocy Boga w każdej sytuacji życia stało się znakiem rozpoznawczym narodu ghańskiego. Co więcej, harmonia i tolerancja między różnymi grupami i wyznaniami religijnymi jest czymś godnym pochwały. Pragnę wyrazić uznanie dla rządu i narodu Ghany za zachowanie wolności religijnej jako cennego skarbu kraju. 8 stycznia 2024 r. Ojciec Święty w swoim dorocznym przemówieniu do członków korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej zastanawiał się nad konfliktami i podziałami pustoszącymi świat oraz podkreślił odpowiedzialność jednostek i narodów za krzewienie pokoju. Ojciec Święty zakończył swoje przemówienie, przypominając obecnym, że Kościół przygotowuje się do Jubileuszu, Roku Świętego, który rozpocznie się w najbliższe Boże Narodzenie.
Powiedział: „Być może dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy Roku Jubileuszowego. W obliczu wielu cierpień, które wywołują rozpacz nie tylko w osobach bezpośrednio dotkniętych, ale we wszystkich naszych społeczeństwach; wobec naszych młodych, którzy zamiast marzyć o lepszej przyszłości często czują się bezsilni i sfrustrowani; a także w obliczu ciemności tego świata, które zdają się rozprzestrzeniać, a nie ustępować, Jubileusz jest proklamacją, że Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu i zawsze ma otwarte drzwi swojego Królestwa. W tradycji judeochrześcijańskiej Jubileusz jest czasem łaski, w którym można doświadczyć Bożego miłosierdzia i daru Jego pokoju. To czas sprawiedliwości, w którym grzechy są przebaczane, pojednanie przezwycięża niesprawiedliwość, a ziemia odpoczywa. Może to być dla wszystkich – zarówno chrześcijan, jak i niechrześcijan – czas, w którym miecze zostaną przekute na lemiesze; czas, w którym jeden naród nie będzie już podnosił miecza przeciwko drugiemu, ani nie będzie się uczył sztuki wojennej (por. Iz 2, 4)”.
Przyczyniajmy się zatem małymi krokami do wspólnego dobra i pokoju w naszym cierpiącym świecie. Polegajmy na Bogu, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Przed toastem modlę się, aby ten piękny kraj, Ghana, nadal był błogosławiony przez Boga, aby nadal był spokojny i bezpieczny. W tym radosnym duchu wznieśmy nasze kieliszki na cześć Prezydenta Republiki Ghany, Jego Ekscelencji Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, a także rządu i dobrego narodu Ghany. Niech Bóg błogosławi Prezydenta Ghany i Republiki Ghany! Niech Bóg błogosławi papieża Franciszka i Stolicę Apostolską! Niech Bóg błogosławi Ghanę – Stolica Apostolska!”.
Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał historie wzajemnych relacji między Stolicą Apostolską a Ghaną, a zwłaszcza ustanowienie pierwszego ambasadora Ghany przy Stolicy Apostolskiej, który był katolikiem. Wspomniał także, że trafnie ująłem w moim wystąpieniu wyjątkowość postaci Papieża Franciszka, zwłaszcza jego zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości na świecie. Przy tej okazji wspomniał swoje spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Watykanie, 22 lipca zeszłego roku i zbieżność poglądów z Papieżem w wielu kwestiach, szczególnie dotyczących praw człowieka. Prezydent wspomniał także, że Ghana według swojej konstytucji jest państwem świeckim, w którym chroni i szanuje się prawa człowieka, w tym prawo do wolności religijnej. Podkreślił także z uznaniem działalność Kościoła katolickiego na rzecz społeczeństwa Ghany, podkreślając jego zaangażowanie zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa i służby zdrowia, podając przy tym dane statystyczne odnośnie katolickich instytucji. Na zakończenie złożył papieżowi życzenia z okazji rocznicy jego wyboru, życząc Bożego błogosławieństwa, wielu sukcesów oraz wszystkiego co najlepsze w jego działalności jako widzialnej głowy Kościoła katolickiego.
Po przemówieniach i toastach, wspólnie z J.E. Prezydentem dokonaliśmy uroczystego pokrojenia tortu. Następnie przeszliśmy do zgromadzonych, aby pozdrowić przybyłych gości. W tym roku, diecezja kielecka w Ghanie miała silną reprezentację, ponieważ oprócz mnie był obecny także ks. Michał Kacprzyk, który pochodzi z mojej rodzinnej parafii, z Małogoszcza.
Ogród Nuncjatury, gdzie odbywało się przyjęcie, był przyozdobiony także banerami z fotografiami Papieża Franciszka, wraz z cytatami jego nauczania, dotyczącymi przeżywania Wielkiego Postu i nawrócenia. Oprócz strawy doczesnej, zaserwowaliśmy także zgromadzonym strawę duchową.
† Henryk M. Jagodziński
NUNCJUSZ APOSTOLSKI W GHANIE
13 marca 2024 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl