Bp Jan Piotrowski przewodniczył 23 września 2015 r. wieczorem w kościele akademickim św. Jana Pawła II nabożeństwu ekumenicznemu za uchodźców, z udziałem duchownych prawosławnych, Kościoła Metodystów i Polskokatolickiego. W modlitwie, przywołującej dziesiątki nazwisk tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wspólnie modlili się przedstawiciele różnych wyznań, w tym siostry zakonne, księża, delegacje wspólnot i parafii.
Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy”, było sprawowane w intencji emigrantów - dzieci, kobiet, mężczyzn, aby „pamięć o nich skłaniała nas do współczucia i gościnności wobec innych”. Była to zarazem odpowiedź Kościoła kieleckiego na apel papieża Franciszka oraz wezwanie polskiego Episkopatu.
Bp Jan Piotrowski podkreślił, że zebrano się na modlitwie „nie po to, aby bronić cudzych interesów, ale po to, aby bronić samych siebie przed znieczulicą i pogardą”.
Zauważył, że nam Polakom droga do wolności „jest znana i mierzona cierpieniem”. Stwierdził także, że Bóg „nie zapomni o tych, którzy stracili życie w drodze do wolności”. – „Nie usłyszycie tego wieczoru wielkich słów, lecz niech w waszych sercach zabrzmią słowa usłyszanej Ewangelii” – mówił bp Piotrowski.
Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego odczytywał dziesiątki nazwisk i krótkie historie tych, którzy zginęli na Morzu Śródziemnym, w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz w innych regionach świata. W tym czasie ubrane na biało dziewczynki ustawiały przy ołtarzu zapalone światełka, jako pamięć o ponad 25 tysiącach osób, które zginęły lub zaginęły próbując dotrzeć na kontynent europejski oraz tych, których „imiona zna tylko Bóg”.
Ks. Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej im. św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach, modlił się za tych, którzy „gdziekolwiek na Ziemi właśnie umierają, za dzieci (…), kobiety upokorzone na ciele i w godności”. Paweł Walczyński – proboszcz parafii polskokatolickiej w Hucisku – „za papieża Franciszka, budowniczego pokoju, głoszącego miłosierdzie, aby jego słowa docierały do serc oraz za chrześcijan innych wyznań”.
Na zakończenie nabożeństwa bp Piotrowski wyrażając wdzięczność za obecność, podkreślił: - „Nie dziękuję, ale gratuluję wszystkim, którzy znaleźli czas, aby wspominać tych, których droga do wolności doprowadziła do wieczności”.
Przestrzegał przed „uczuciem nienawiści i fałszywej krytyki”. – „Najgorsza jest pycha człowieka i jego egoizm. Niech dar Bożego błogosławieństwa umacnia w zrozumieniu, że Chrystus ma dzisiaj twarz przybysza”.
- „Papież Franciszek wskazuje nam katolikom właściwą postawę chrześcijańską i uczy altruizmu. Cieszę się, że tu byłam i po tej modlitwie czuję się zmieniona” – mówi KAI Zuzanna Warchałowska, nauczycielka w Zespole Szkół Społecznych.
- „Problem uchodźców jest dwojakiej natury: politycznej oraz duchowej , religijnej i za ten wymiar jako Kościół czujemy się odpowiedzialni” – podkreśla ks. dr Rafał Dudała – diecezjalny duszpasterz akademicki i współorganizator nabożeństwa. – „Dzisiaj słuchaliśmy słów, jutro Pan Bóg nas sprawdzi (…). Ludzki lęk trzeba szanować, ale chyba nie bardziej niż Ewangelię” – dodaje ks. Dudała.
Treść nabożeństwa przygotowała Wspólnota Sant'Egidio.
Ks. dr Mirosław Cisowski – rzecznik Kurii, zachęcał do włączenia się wszystkie wspólnoty parafialne diecezji kieleckiej. Delegacja jednej z nich – z Kazimierzy Wielkiej, przybyła specjalnie do Kielc wraz z burmistrzem Adamem Bodziochem. W modlitwie uczestniczyli m.in. kanclerz kurii ks. dr Adam Perz, rzecznik – ks. dr Mirosław Cisowski, siostry salezjanki, nazaretanki, boromeuszki.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Apel papieża Franciszka
Zobacz: Wezwanie polskiego Episkopatu
Zobacz: Program nabożeństwa
Zobacz: Modlitwy
Zobacz: Imiona
Zobacz: Schemat modlitwy
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl