O DOBRYM PASTERZU,
KTÓRY POWOŁUJE NAS
DO ŻYCIA W PRAWDZIE
(X – Ksiądz; A – Angelus; D – Domini)
X: Pierwszy baranek na zielonej łączce skubie sobie trawkę...
A: I drugi baranek na łączce zielonej skubie sobie trawkę...
D: I trzeci, piąty i dziesiąty... I setny!
X: Ale dzisiaj nie mówimy o barankach – nie mówimy nawet o owcach. Mówić mamy bowiem nie o owcach, ale o łowcach.
A: Łowcy dzielą się na trzy kategorie: łowcy głów, łowcy serc i łowcy nagród. Wszystkich łączy jedna podstawowa cecha: egoizm.
D: Oto łowca głów – lepiej nie wchodzić mu w drogę. Jego celem jest budzić przerażenie, on nigdy nie odpuści, nie da za wygraną, nie cofnie się – do celu dąży po trupach. Głowy pokonanych, zawieszone na sznureczkach, są jego ozdobą. Oto łowca głów – przerażający i okrutny.
A: Obok widzimy łowcę serc – bardziej romantyczny, ale nie mniej niebezpieczny. Jego celem jest szydzić z prawdziwej miłości, jest kolekcjonerem uczuć oraz pożeraczem serc. I nim kieruje pospolity egoizm – pragnie być obiektem podziwu i westchnień.
D: I wreszcie trzeci typ egoisty – łowca nagród. Giełda, rynek, loterie, waluty i lokaty – oto cały jego świat. Jak najwięcej posiadać, aby inni z zazdrością patrzyli w jego stronę.
A: Trzy typy egoizmu, dobrze znane i oswojone. Obecne także dzisiaj.
D: Współczesny łowca głów to złoczyńca konstruujący prawa dla złoczyńców, dla których Boże przykazania są nieistotne. Jego celem jest siać zło. Przed wiekami i dzisiaj.
A: Obok współczesny łowca serc. I miłość, po której została tylko pustka. Jeszcze wczoraj mówili do siebie: mój skarbie, moja stokrotko, mój ty fiołku…
D: … a dzisiaj pozostały tylko terminy z dziedziny zoologii – ty małpo, ty ośle, ty baranie... Egoizm zwyciężył – ze swoim: „to ja się liczę, to ja jestem najważniejszy, tylko moje racje”.
X: Przychodzimy dzisiaj do Jezusa – Dobrego Pasterza, który nie jest ani łowcą serc, ani łowcą głów. A Ewangelia nie wzywa nas do pójścia drogą siły, władzy, kariery za wszelką cenę, ale wskazuje dobroć serca jako receptę na wszystkie nasze sprawy. Dobry Pasterz obiecuje największą nagrodę – życie wieczne.
A: To jest życie wieczne, aby poznali i umiłowali Ciebie, jedynego i prawdziwego Boga.
X: Ten Dobry Pasterz życie swoje daje za owce. Obraz Petera Breughla z 1616 roku przedstawia komentarz do tych słów Ewangelii. Oto na rogach płótna widać przerażone owce, które w popłochu uciekają.
D: W centrum tytułowy Dobry Pasterz, powalony na ziemię przez sforę wilków, oddaje życie za swoje stado.
X: Kim jesteśmy stając wobec tej sceny? Kim jesteś Ty – kim jestem ja…?
D: Czy tylko oczekujemy na rozstrzygnięcie, aby przyłączyć się do zwycięzców, czy może uciekamy z pola boju, aby nie patrzeć na to wszystko?
A: A może jesteśmy obojętni, gdyż ze swoim codziennym egoizmem wszystko wiemy najlepiej i nie pragniemy słuchać słów Pasterza. Sami sobie pragniemy być sterem, żeglarzem i statkiem. I rzeczywiście pozostajemy sami, bez Boga i Jego miłości.
X: Ktoś powie – dlaczego ten nasz świat rządzi się prawem egoizmu, dlaczego tak mało w nas prawdziwej miłości? Odpowiada nam na te pytania ostatnia księga Pisma świętego. Jan Ewangelista w ostatnim rozdziale Apokalipsy mówi: Kto czyni krzywdę, niech krzywdzi dalej, kto jest plugawy niech splugawi się do końca; ten zaś kto czyni sprawiedliwość, niech nie ustaje, a święty niechaj się bardziej uświęci (Ap 22, 11).
A: Święty niechaj się bardziej uświęci! Po to tutaj dzisiaj przychodzimy – do Dobrego Pasterza. On powołuje nas wszystkich do zbawienia, to znaczy do życia Jego miłością.
D: Niechaj przewodniczką w tej drodze za Jezusem będzie nam w Maryja – Jego i nasza Matka. Ta, której wzywamy jako Ucieczki grzeszników, jako Uzdrowienia chorych, jako Królowej naszego narodu. Nie tylko w maju.
X: Matko, bądź przy nas, strzeż nas i prowadź!
D: Matko, bądź przy nas, strzeż nas i prowadź!
A: Matko, bądź przy nas, strzeż nas i prowadź!
X: I jeszcze jedno – w ostatnim czasie Nasza Młodzież, z klas siódmych, która przygotowuje się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, otrzymała list. W tym liście zamieszczono historię pewnego powołania… Powołania, którego bohaterem jest każdy z nas! Posłuchajmy fragmentu.
A: Jak to dobrze, że jesteśmy Kościołem, bowiem Pan Bóg stworzył nas pojedynczo, ale nie chce zbawiać nas indywidualnie; pragnie zbawienia swojego ludu, czyli Kościoła. Ten Kościół to ludzie młodzi i starzy, to kobiety i mężczyźni, to święci i grzesznicy, to mistycy i ateiści. Ateiści, czyli tacy, którzy wierzą, choć oficjalnie mówią, że nie wierzą. Tak jakoś wstydzą się własnej wiary, że udają niewiarę.
D: Kościół to łódź, w której jest miejsce dla każdego. Nie wielki „Titanic”, ale mała łódka, która pomimo burz i nawałnic bezpiecznie dopłynie do portu. Taki jest Kościół, mistyczne dzieło Boga, w którym mieszka On sam i czuwa nad swoim ludem. A zatem, kim naprawdę jesteś? Do czego powołuje Cię Bóg? Kim jesteś w Jego świętym Kościele?
A: Młodość to niezwykły czas, pamiętajmy jednak, że młodość nie jest sprawą kalendarza. Jak uczył nas Papież Franciszek, można być młodym emerytem, który leży na kanapie i ciągle narzeka. Można też być dzielnym stulatkiem, któremu niestraszne żadne przeciwności, ponieważ jego serce jest pełne nadziei. Prorok Izajasz napisał o tych, co zaufali Panu, iż otrzymują skrzydła jak orły – odnawia się w nich duch młodości (por. Iz 40, 31).
X: Powołani jesteśmy, aby stać się billboardem: ogłaszać całemu światu to, co niesiemy w sercu. Prawdę naszego życia, którą jest Nauczyciel z Nazaretu.
A: To ON popatrzył z miłością na młodzieńca w Ewangelii…
D: Trzech wędrowców spotyka Jezusa. A nawet więcej, trzej młodzieńcy szukają Go, aby wyznać Mu swoją fascynację, aby zgłosić swoje pragnienie, aby podzielić się tęsknotą: PÓJDĘ ZA TOBĄ…!
A: Jednak Jezus nie podaje im pomocnej ręki. Wszyscy odchodzą bez zielonego światła, okazują się marzycielami, których nie stać na wytrwały wysiłek. Droga za Jezusem okazuje się niełatwa: Jeśli chcesz pójść za Mną, weź swój krzyż, zaprzyj się swojego egoizmu i lenistwa, odrzuć tchórzliwe i gnuśne myśli, zapomnij o swojej manii wielkości. Trzech młodzieńców odchodzi ze smutkiem, ale…
D: Halo, halo, pojawia się ktoś czwarty! Ktoś, kto przypomina mi…? Tak, to ja! To ja przychodzę i to do mnie Jezus mówi: Czy pragniesz pójść za MNĄ? Otwieram usta, aby odpowiedzieć: Panie, Ty wiesz, Ty wszystko wiesz… ale ON już pomaszerował dalej. A z Nim jego uczniowie.
A: Poczułem łzy, samotny i zawstydzony zostałem na progu mojego domu, z tym okropnym drżeniem serca. Zamknąłem powoli drzwi, moja kanapa z zadowoleniem pomachała mi łapką. I już miało być JAK ZWYKLE, gdy… do moich uszu doszedł hałas i rwetes.
D: Trzech marzycieli biegło sprintem za orszakiem Jezusa!!! Chcemy przeżyć prawdziwą przygodę, przygodę miłości – oczy ich pełne były blasku. Ostatni raz popatrzyłem na wygodną, znudzoną kanapę, i krzyknąłem tak głośno, że mój czarny kot uciekł w popłochu: Panowie, czekajcie, przecież ewangelistów musi być CZTERECH!
Zadanie domowe
W maju w naszej diecezji peregrynacja Świętego Józefa. Spróbujmy w tym tygodniu podjąć indywidualne ćwiczenia z milczenia. Naśladując Milczącego Oblubieńca z Nazaretu. Trzy minuty w milczeniu? To dobre lekarstwo na nasze rozgorączkowane gadulstwo. Niechaj uspokoi się serce i ostygnie głowa. W milczeniu siła! Pamiętajmy o dewizie Świętego Józefa: Ręce przy pracy!
Serce przy Bogu!
Język za zębami!
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl