"Fidelitas" – hasłem biskupa nominata Andrzeja Kalety

„Fidelitas (łac. wierność), to pojęcie dziś coraz mniej znane i używane – Europa przestaje być wierna swoim korzeniom, a zarazem słowo to można postawić na drodze naszych relacji do Pana Boga. Trzeba być wiernym Bogu w naszej wierze, zachować wierność kapłaństwu, środowisku z którego się wyszło, ojczyźnie” – powiedział biskup nominat  Andrzej Kaleta, który decyzją Stolicy Apostolskiej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej.

W rozmowie z KAI biskup nominat powiedział m.in. o swoich pasjach – czytelniczych, bibliofilskich, misyjnych, o niedługim doświadczeniu bycia proboszczem i o pracy z seminarzystami.

„Bardzo chciałem tego doświadczenia proboszczowskiego, i szczerze mówiąc, myślałem, że będzie to funkcja dożywotnia. Po dwóch latach mojego proboszczowania w parafii w Kościelcu, ksiądz biskup zdecydował inaczej, powierzając mi funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym i wikariusza biskupiego ds. stałej formacji prezbiterów, co w zasadzie stanowi kontynuację blisko 20- letniej mojej pracy wychowawczej w seminarium” – mówi biskup nominat. Dodaje, że posługa wobec środowiska seminarium łączy się z jego hobby – turystyką, szczególnie górską, którą mógł przez lata realizować ze studentami WSD. „Jest to sport łączony z refleksją, z ciszą gór, z możliwością wyjątkowego wyciszenia siebie” – uważa.

Biskup nominat jest znany z miłości do książek, ma bibliofilskie pasje i spore doświadczenie – był wiele lat dyrektorem Biblioteki WSD, opiekując się m.in. starodrukami i manuskryptami zdeponowanymi w seminaryjnej bibliotece. „Odbyłem studia bibliologiczne, które zaowocowały m.in. także funkcją pracownika i adiunkta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, na wydziale bibliotekoznawstwa i dziennikarstwa. To cała gama doświadczeń i spotkań z ludźmi, nieocenione doświadczenie” – wspomina.

Z kolei w ramach przygotowań do doktoratu, studiując misjologię na ATK, skupił się na czasopismach misyjnych z okresu międzywojnia, podkreślając „bogactwo dorobku polskiego z tego okresu” i spuściznę misyjną, z której można czerpać po dziś dzień. „Ulubiona lektura? – Mam ich wiele, ale może wymieniłbym, spośród chętnie czytanych przeze mnie pozycji z zakresu kontemplacji, duchowości kardynała Roberta Saraha „Moc milczenia” – mówi bp nominat Andrzej Kaleta.

Nominację ks. Andrzeja Kalety na biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej ogłosił w środę, 8 listopada 2017 r. w kaplicy kurialnej bp Jan Piotrowski.

dziar
tekst za: ekai.pl