Skrót SECAM, w tłumaczeniu na język polski oznacza Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru. W poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. właśnie zakończyło się 19 plenarne zebranie tego organizmu, które odbywa się co trzy lata.
W tym roku miało mieć miejsce w Burkina Faso, ale niestety, w związku z sytuacją polityczną w tym kraju, ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się przenieść to wydarzenie do sąsiedniej Ghany. Ta organizacja została utworzona przez Papieża Pawła VI, w Ugandzie, 29 lipca 1969 r., podczas jego pierwszej podróży duszpasterskiej do Afryki i pierwszej podróży papieskiej do Afryki w ogóle. Jak można zauważyć, SECAM ma tyle lat co ja; jesteśmy z tego samego roku.
Obecnie Afryka posiada około 600 biskupów, z tej liczby 28 jest kardynałami, z czego dwóch pochodzi z Ghany. Jako cel SECAM stawia sobie następujące zadania:
a) wspólne wypełnienia Chrystusowego polecenia głoszenia orędzia odkupienia wszystkim narodom (Mt 28, 29-20);
b) troska o pielęgnowanie, promocję, ochronę solidarności, komunii i współpracy pomiędzy biskupami kontynentu;
c) budowanie Kościoła w Afryce jako Bożej rodziny;
d) podtrzymywanie roli Kościoła jako znaku i narzędzia zbawienia i uświęcenia;
e) mówienie jednym głosem w sprawach typowych dla Boże rodziny Kościoła, szczególnie w tych sprawach, które mają negatywny wpływ na ludy kontynentu afrykańskiego i poza nim.
Swoją działalność Sympozjum realizuje przez dwie komisje: ewangelizacji oraz sprawiedliwości, pokoju i rozwoju. Siedziba stałego sekretariatu znajduje się w Akrze. Oficjalnymi językami tej instytucji są: angielski, francuski i portugalski.
Uroczysta inauguracja plenarnego zebrania rozpoczęła się rozpoczęła się 26 lipca 2022 r., Mszą św. w kościele p.w. Chrystusa Króla w Akrze. Tej Mszy św. przewodniczył J.E. ks. abp Luis Antonio Tagle, Pro-Prefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, który specjalnie na tę okazję przyjechał z Rzymu. Była to pierwsza wizyta J.E. Pro-Prefekta w Ghanie. Jego obecność i przepowiadanie były wielkim dodaniem otuchy zgromadzonym na Mszy św., właśnie w dziele ewangelizacji, poprzez odnowę poświęcenia się sprawom misji i głoszenia Ewangelii. Kardynał powiedział w homilii między innymi, że chciałby wyobrazić sobie 19 plenarne zebranie jako powracające na galilejskie wzgórze, aby spotkać zmartwychwstałego Chrystusa, który pouczy i roześle swoich uczniów. Tym wzgórzem dla uczestników plenarnego zebrania jest właśnie Akra.
Sesja inauguracyjna odbyła się w wielkiej auli parafialnej znajdującej się tuż przy kościele. Temat tegorocznego spotkania brzmiał następująco: „Własność SECAM: bezpieczeństwo i migracja w Afryce i na wyspach”.
Na obrady przybyło około 130 delegatów kardynałów i biskupów. Byli też przedstawiciele organizacji kontynentalnych episkopatów Europy i obu Ameryk, organizacji katolickich oraz przedstawicieli wyznań chrześcijańskich i niechrześcijańskich. Byli także deputowani do parlamentu, funkcjonariusze państwowi, dyplomaci i wielu innych uczestników. Głównym gościem honorowym sesji inauguracyjnej był prezydent Ghany J.E. Nana Addo Dankwa Akufo-Addo. Pan Prezydent rozpoczął swoje przemówienie od uwagi, że chociaż sam jest anglikaninem, to jednak znajduje się w połowie drogi, aby stać się katolikiem. Na koniec spotkania, poprosił o błogosławieństwo J.E. ks. kardynała Tagla, którego ks. kardynał udzielił mu po łacinie.
Jak na każdej tego typu uroczystości, było bardzo dużo przemówień, których głównym tematem była migracja, wyzwania i zagrożenia, które są obecne na kontynencie a także sytuacja w Ghanie, Afryce i na świecie. Mówiona o nadziejach, które nie zostały spełnione oraz o tych, które ma się nadzieję, że zrealizują się w przyszłości. Wśród tematów, które się pojawiły także były brak bezpieczeństwa, terroryzm, bieda i handel ludźmi. Co prawda te zjawiska znane są także i w Europie, ale występują tam w trochę innej postaci. Poszczególni prelegenci przedstawiali także pewne program działania, które miałyby zaradzić istniejącym bolączkom na kontynencie. W każdym bądź razie całe spotkanie odbywało się w atmosferze wielkiego optymizmu, który swoje źródło ma wierze w Chrystusa.
Podczas tego zgromadzenia dokonano wyboru nowego przewodniczącego SECAM, którym został J.E. kardynał-elekt Richard Kuuia Baawobr, biskup Wa, z Ghany. Jego pierwszym zastępcą został J.E. kardynał Fridolin Besungu Ambongo, abp Kinszasy, a drugim J.E. ks. bp Lucio Andrice Muandula, bp diecezji Xai Xai, z Mozambiku. Nie muszę chyba dodawać, że ten wybór wywołał szczególną radość wśród Ghańczyków.
Uroczysta Msza św. na zakończenie zebrania plenarnego miała miejsce w katedrze p.w. Ducha Świętegow Akrze. Podczas tej Eucharystii, został przedstawiony nowy Przewodniczący ze swoimi zastępcami oraz zostało przeczytane końcowe orędzie uczestników tego zebrania. W tym dokumencie podkreślono, że SECAM jest organem duszpasterskiej solidarności dla Kościoła w Afryce i na Madagaskarze i pragnie wnieść swój udział dla Kościołapowszechnego. Jeden z punktów tego dokumentu był poświęcony brakowi bezpieczeństwa w Afryce, wzywając wiernych do wspólnego poszukiwania rozwiązań problemów dotyczących bezpieczeństwa. W kwestii migracji wezwano politycznych liderów i rządzących, aby stworzyli warunki i struktury, które zniechęcą mieszkańców Afryki do nieregularnej emigracji. Jednocześnie wezwano wspólnoty chrześcijańskie do troski wobec emigrantów. W orędziu, wspomniano także proces synodalny, zapoczątkowany w zeszłym roku przez Papieża Franciszka. Przypomniano, że Ojciec Święty wzywa nas do tego, abyśmy bardziej słuchali Ducha Świętego. Naszą odpowiedzialnością jest, mówi orędzie jako Kościoła misyjnego, głoszenie Chrystusa „ad intra” i „ad extra”.
Niezwykle wzruszającą była liturgia, gdzie części stałe były śpiewane po łacinie z VIII Mszy „de Angelis”. Śpiewał nie tylko chór, ale także koncelebransi, których było ponad stu, jak też zebrani wierni. W katedrze w Akrze, śpiewy po łacinie rozbrzmiewają dość często. Oto ludzie pochodzący z różnych krajów, różnych języków, różnych kultur odnaleźli się we wspólnym śpiewie, śpiewając jednym głosem modlitwy, którymi Kościół modli się od wieków aż na krańcach świata, głosząc chwałę Boga w Trójcy Jedynego.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
1 sierpnia 2022 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl