"Gdzie Biskup - tam Kościół"

Te słowa św. Ignacego Antiocheńskiego były mocno aktualne w bieżącym roku w dekanacie piekoszowskim, który przeżywał Wizytację Kanoniczą. Dziewięć parafii wizytował bp Marian Florczyk.

Ksiąd Biskup gościł w każdej parafii w jedną z niedziel. Udzielał Sakramentu Bierzmowania, głosił Słowo Boże podczas Mszy św., spotykał się z grupami parafialnymi. Była także modlitwa za zmarłych na cmentarzu i wizyta we wszystkich szkołach.

Przed przybyciem Księdza Biskupa do parafii przyjechali pracownicy Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Miała miejsce wtedy wizytacja kancelarii parafialnej, spraw gospodarczych i liturgicznych parafii oraz katechizacji w szkole.

W piątek, 22 listopada 2019 r. wszyscy księża dekanatu piekoszowskiego spotkali się z bp. Marianem Florczykiem w Ćmińsku na podsumowaniu Wizytacji Kanonicznej. Był także obecny ks. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Jako podziękowanie ks. Dziekan Zygmunt Kwieciński wręczył Księdzu Biskupowi ornat z Matką Bożą Piekoszowską oraz koszulkę z numerem 9 z mapą dekanatu, podpisaną przez wszystkich księży.

Wizytacja Kanoniczna jest to jedna z najważniejszych form pasterskiego posługiwania biskupa. Głównym jej zadaniem jest spotkanie biskupa z duchowieństwem i wiernymi w celu bliższego poznania ich i zachęcenia do praktykowania wiary i życia chrześcijańskiego. Dlatego też biskup powinien osobiście wizytować całą diecezję, albo jej cześć każdego roku, aby przynajmniej raz na pięć lat przeprowadzona została Wizytacja w całej diecezji.

xmhas