Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w Ghanie, zainaugurował 5-letni program działania zainspirowany papieską encykliką Laudato si.
Na zaproszenie Konferencji Biskupów Katolickich Ghany, 24 listopada 2021 r., oficjalnie zainaugurowałem pięcioletni Laudato si’ Program Działania (LSAP), zainspirowany papieską encykliką Laudato si’, który ma trwać od 2022 do 2026 r. Program ten ma na celu stawianie czoła wyzwaniom, które niesie z sobą środowisko naturalne, przez konkretne inicjatywy i działania.
Podjęte inicjatywy mają być odpowiedzią Kościoła ghańskiego na siedmioletnią platformę działania Laudato si’ Ojca Świętego (LSAP), którą ogłosił na zakończenie Specjalnego Roku Rocznicowego (maj 2020 – maj 2021) z okazji 5 rocznicy encykliki Laudato si’. Papież Franciszek ustanowił platformę, przypominając wszystkim o odpowiedzialności, jaką mamy wobec przyszłych pokoleń i wzywając wiernych do dalszego podejmowania odpowiedzialności w trosce o ziemię w obliczu nadciągających kryzysów. Ta najnowsza inicjatywa biskupów ghańskich ma na celu osiągnięcie globalnych celów, które zostały przedstawione w encyklice Laudato si’. J.E. abp Charles Palmer-Buckle, arcybiskup Cape Coast oraz Wice Przewodniczący Konferencji Biskupów Ghany jest głównym promotorem Platformy Działań Laudato si’.
Jeszcze przed tym najnowszym programem Kościół w Ghanie był zaangażowany w inne inicjatywy promujące troskę o ziemię, w tym program "Arborday /week" mający na celu podniesienie świadomości wśród dzieci w wieku szkolnym, aby zająć stanowisko w sprawie ochrony planety. Niedawno, w kwietniu 2021 r., rząd Ghany rozpoczął "Projekt Zielonej Ghany", poprzez który zachęcał organizacje wyznaniowe i społeczeństwa obywatelskiego do zaangażowania się w zasadzenie 5 milionów drzew w tym roku. W tym samym duchu Konferencja Biskupów Katolickich Ghany podjęła inicjatywę wsparcia Projektu Zielonej Ghany z inicjatywą zasadzenia kolejnych 1 miliona drzew wokół parafii, szkół, szpitali i instytucji kościelnych.
Sama ceremonia miała miejsce w Narodowym Sekretariacie Katolickim – taką bowiem nazwę nosi tutejszy Sekretariat Konferencji Episkopatu. Prowadził ją wspomniany już J.E. abp Charles Palmer-Buckle. Co prawda co do ilości obecnych osób nie byliśmy zbyt liczni, ale dzięki internetowi to wydarzenie miało zasięg międzykontynentalny. W ten sposób głos zabrał ks. JostromKurethadam, z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Rzymu; J.E. bp John BaptistShin-chul Jung, Przewodniczący Caritas Korei Południowej; Pan Paul van Engen z Holandii, reprezentujący organizację Our Planet, OurfutureCompaign; ks. Joseph Aka, Sekretarz Generalny Regionalnej Konferencji Episkopatów Afryki Zachodniej (R.E.C.O.W.A.); Pani PrishaniSatyapal z Laudato Si Action Group, z R.P.A. która łączyła się z nami z USA; oraz ks. Henry Akabiam, Sekretarz Generalny Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM). Przemawiał także ks. LazarusAnondee, Sekretarz Generalny Narodowego Sekretariatu Katolickiego oraz Pan Samuel Zan Akologo, koordynator Laudato si Programu Działania (LSAP).
W podsumowaniu, abp Palmer-Buckle, podkreślił, że ten program nastawiony jest na konkretnie działanie. Nie może się skończyć tylko na wygłoszeniu przemówień, ale muszą za nimi iść konkretne czyny.
Przed rozpoczęciem ceremonii miałem jeszcze okazję spotkać parlamentarną delegację węgierską, której przewodził J.E. IstvánJakab, Wice-Przewodniczący Parlamentu Węgier. J.E. Jakab spotkał się z J.E. abp Palmer-Buckle, który oprócz tego, że jest Wice-Przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Ghany, ostatnio przebywał na Węgrzech z okazji Światowego Kongresu Eucharystycznego. Kiedy Węgrzy dowiedzieli się, że jestem Polakiem, z wielką radością witali mnie po polsku, a jeden z nich powtórzył znane u nas przysłowie: Polak z Węgrem dwa bratanki. Niestety, nie mogłem się odwzajemnić żadnym słowem po węgiersku…Rzeczywiście, przysłowia nie biorą się z wyobraźni pisarzy, ale za nimi stoi zawsze jakaś historia. Także spotkanie formalne, przerodziło się w niemalże rodzinne spotkanie pełne serdeczności i przyjaźni.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
25 listopada 2021 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl