Dnia 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Stanisława, biskupa i męczennika - Patrona Polski. Dokonał tego ks. prof. Stanisław Dyk.
Relikwie umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu, przedstawiającym patrona, ufundowanym przez rodzinę z Brzezin spoczął przed ołtarzem głównym wśród biało-czerwonej dekoracji z róż. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie SP w Brzezinach.
W trakcie homilii ks. Stanisław Dyk przypominał, by nie bać się otworzyć na Boga i dążyć do świętości, bo każdy z nas jest do niej powołany. Zachęcał, by prosić nowego patrona o moc w wychowywaniu i przekazywaniu Ewangelii kolejnym pokoleniom.
Tego dnia parafianie z Brzezin złożyli także imieninowe życzenia księdzu profesorowi. Eucharystia zakończyła się ucałowaniem relikwii św. Stanisława ze Szczepanowa.
Święty Stanisław był biskupem krakowskim zatroskanym o dobro wiernych i Ojczyzny. 11 kwietnia 1079 r. został zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego. Legenda mówi, że jego ciała strzegły orły, wspomina też o cudownym zrośnięciu się porąbanych części ciała, co miało symbolizować zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Św. Stanisław uczy nas jedności i ofiarności, gotowości oddania życia za słuszną sprawę, w obronie człowieka i wartości moralnych, stanowiących.
Parafialne uroczystości jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski w Brzezinach rozpoczęły się już w sobotę 10 listopada. Najpierw delegacje złożyły kwiaty przy Murze Pamięci Ofiar Wojen znajdującym się na cmentarzu. Później był czas wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych przy ołtarzu polowym. Pomagały w tym Koła Gospodyń Wiejskich oraz Gminno-szkolna Orkiestra Dęta z Morawicy. Uroczystości zakończyła Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył o. Jakub Zawadzki. Uczestniczyły w niej m.in. poczty sztandarowe OSP, szkoły oraz kombatantów.
Damian Zegadło
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl