Na zakończenie Roku bł. Salomei – w osiemsetną rocznicę jej urodzin, bp Kazimierz Ryczan specjalnym dekretem ustanowił Grodzisko k. Skały nowym sanktuarium diecezji kieleckiej ku jej czci. Uroczystości z tej okazji odbyły się w niedzielę 18 listopada w Grodzisku oraz w Skale – miejscach związanych z życiem bł. Salomei Piastówny.
Diecezjalne uroczystości z udziałem gości z całej Polski, m.in. ministra Jarosława Gowina, władz wojewódzkich z Krakowa, powiatowych i in., rozpoczęły się od poświęcenia grupy pomnikowej na rynku w Skale. Jest to wyobrażenie pocztu lokacyjnego miasta Skała z bł. Salomeą, jej matką - Grzymisławą i św. Kingą, oraz z m.in. orłem piastowskim. Grupę figur wykonał artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj. Upamiętnia ona lokację miasta na prawie magdeburskim 10 listopada 1267 r., co było dziełem bł. Salomei.
Następnie w kościele Wniebowzięcia NMP w Grodzisku k. Skały odbyła się Msza św. na zakończenie Roku bł. Salomei Piastówny. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. Został wówczas odczytany dekret biskupa kieleckiego, ustanawiający Grodzisko k. Skały – diecezjalnym sanktuarium bł. Salomei Piastówny.
W homilii bp Ryczan zwrócił uwagę na cnoty bł. Salomei oraz dobroczynną działalność średniowiecznej błogosławionej, która „cała stawała się jałmużną”. Zdaniem i zauważył, że taka postawa wciąż jest bardzo potrzebna, gdyż i dzisiaj wiele ludzi żyje w nędzy.
Podczas uroczystości oddano cześć relikwiom błogosławionej, przekazanym przez klaryski z Krakowa w złotym relikwiarzu – fundacji wiernych. Wystąpił także rodzinny chór z Węgier z repertuarem sławiącym wspólne motywy dziejów Polski i Węgier oraz świętych i błogosławionych obu narodów.
Grodzisko, położone nad doliną Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, pomiędzy Ojcowem a Pieskową Skałą - jest miejscem związanym z życiem bł. Salomei Piastówny. Zachowały się tutaj m.in. wały obronne z fosą, fragmenty murów zamku oraz Pustelnia bł. Salomei Piastówny.
Początki Grodziska, zbudowanego na jurajskiej skale sięgają XIII wieku. W 1257 r. przeniosły się tutaj z Zawichostu klaryski, chroniąc się przed najazdami tarsko-litewskimi. Jedną z mniszek była siostra księcia Leszka Białego i wdowa po królu halickim Kolomanie – Salomea Piastówna (1212-1268).
Z Kolomanem przeżyła w dziewictwie 12 lat, wspierając go w czasie jego rządów w Slawonii, Dalmacji i Chorwacji. Po śmierci męża, który zginął w bitwie z Tatarami (1241 r.), wróciła do Polski i w 1245 r. wstąpiła do zakonu św. Klary, składając śluby. Sprowadziła klaryski z Pragi i utworzyła pierwszą wspólnotę polskich klarysek w Sandomierzu. Później siostry przeniosły się do Zawichostu, a następnie do Skały-Grodziska k. Krakowa.
Salomea troszczyła o okoliczną ludność, wspomagała radami swego brata, fundowała szpitale, założyła miasto Skałę na prawie magdeburskim. Oddawała się życiu pokutnemu. Zmarła po ciężkiej chorobie 17 listopada 1268 r., a jej ciało przeniesiono do Krakowa i pochowano w kościele św. Franciszka. Papież Klemens X beatyfikował Salomeę w 1673 r. Liturgiczne wspomnienie bł. Salomei obchodzone jest 19 listopada.
Po śmierci Salomei klaryski przeniosły się do Krakowa , a Grodzisko na trzysta lat opustoszało. Dopiero w II połowie. XVII w. powstał tutaj okazały kompleks architektoniczny. W obrębie tzw. Pustelni bł. Salomei znajdują się: kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Kolumna bł. Salomei, trzy groty – kaplice i zrekonstruowana pustelnia Błogosławionej.
Od lat 80. XX wieku działał w Grodzisku ośrodek oazowy diecezji kieleckiej, obecnie przekształcony w Diecezjalny Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy im. bł. Salomei, dla ok. 40 osób.
Grodzisko znajduje się obecnie w obrębie niewielkiej parafii Ojców – Grodzisko, która powstała dopiero w 2008 r. i liczy zaledwie ok. 180 wiernych.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl