Po raz ósmy na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. W tym roku miała wymiar przede wszystkim duchowy, bo do Sanktuarium przybyli nieliczni przedstawiciele wspólnoty. Modlili się oni w intencjach papieża, jedności Kościoła i Dzieła Misyjnego. Hasłem pielgrzymki były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.
Diecezja Kielecka reprezentowana była przez największą ilość pielgrzymów. – Udało nam się zebrać 54 osoby. Jestem bardzo wdzięczy duszpasterzom, zelatorom za sprawne zorganizowanie naszej grupy – mówi ks. Łukasz Zygmunt, Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Żywego Różańca.
Obecni na pielgrzymce to pielgrzymi z następujących parafii naszej diecezji: Kielce – św. Stanisława bp i męczennika; Kielce – Bazylika Katedralna wraz z opiekunem duchowym ks. Jackiem Malewskim; Kielce – św. Maksymiliana Kolbego; Kiece – św. Wojciecha; Piekoszów; Strawczyn; Łopuszno; Oksa i Węgleszyn. Pielgrzymi w drodze powrotnej odwiedzili także Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej.
– Pielgrzymka była dla nas wszystkich wielkim przeżyciem, a zarazem doświadczeniem wspólnoty ludzi, którzy całe swoje życie poświecili Matce Bożej. Zachęcam do kolejnych pielgrzymek, a zarazem formacji wspólnot Żywego Różańca, które tak licznie rozsiane po naszych parafiach otaczają cały Kościół swoją modlitwą – mówi ks. Zygmunt.
Przypominamy, że w sobotę, 3 października 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie zaplanowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca, a w dniach 9-11 października br. przeżywać będziemy Rekolekcje Członków Żywego Różańca w Skorzeszycach. – Niech Matka Boża Różańcowa ma nas wszystkich w swojej opiece – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.
RELACJA Z PIELGRZYMKI
W tym roku pielgrzymkową pamiątką był obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”, który dołączony jest do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”.
– Chcemy z Prymasem Wyszyńskim przyglądać się Matce Bożej poprzez tajemnice różańcowe. On w zasadzie nie rozstawał się z różańcem, to Prymas bardzo Maryjny, który ciągle do modlitwy różańcowej zachęcał przede wszystkim całe rodziny – powiedziała KAI s. Violetta Ostrowska ze stowarzyszenia Żywy Różaniec.
S. Emanuela z redakcji miesięcznika „Różaniec” przypomniała, że Żywy Różaniec jest silnie związany z papieżem. – Modli się przede wszystkim w intencjach, które papież wyznacza dla całego Kościoła i świata rozeznając co jest najbardziej potrzebne na ten czas i Żywy Różaniec odpowiada na apel Ojca Świętego włączając się duchowo w tę modlitwę – powiedziała loretanka.
Wyrażając wdzięczność wszystkim ofiarodawcom ks. Maciej Będziński, sekretarz w Papieskich Dziełach Misyjnych mówił o wielkiej hojności Polaków. – W ostatnim czasie Polacy bardzo mocno włączyli się w odpowiedź na apel papieża Franciszka o pomoc dla krajów misyjnych. 170 tys. złotych zebraliśmy na pomoc krajom dotkniętym covidem tym najbiedniejszym, misyjnym – powiedział kapłan.
– Droga różańca jest zawsze obecnością w szkole Maryi, która uczy nas całkowitego zawierzenia Bogu – powiedział abp Wacław Depo, opiekun Żywego Różańca z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, w specjalnym multimedialnym przesłaniu. Zachęcił, aby wraz z Najświętszą Maryją Panną iść do Jezusa, aby to „On kształtował umysły i serca Polaków”.
Z okazji pielgrzymki specjalne słowo przygotował także Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Zachęca w nim, aby każdego dnia do rozważań różańcowych dołączyć zawierzenie siebie Matce Bożej, czczonej, jako „Uzdrowienie Chorych”.
Żywy Różaniec to wspólnota modlitwy i apostolstwa założona przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie. Zatwierdził ją papież Grzegorz XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana pod koniec XIX w. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą.
Żywy Różaniec tworzą Róże – Członkowie wspólnot. Do jednej Róży należy 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu Róża może codziennie odmawiać cały różaniec.
W 2013 r. Żywy Różaniec w Polsce otrzymał nową ogólnokrajową strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez KEP. Pismem formacyjnym stowarzyszenia jest miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.
W kraju do stowarzyszenia należy ponad 2 mln wiernych. Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl