Bracia i Siostry,
Chrystus prawdziwe zmartwychwstał. Alleluja!
Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki. Alleluja!
Z tymi słowami rozpoczęliśmy procesję rezurekcyjną. Szliśmy razem – wspólnota świadków wiary, nie próżnej! Niosąc wśród nas Najświętszą Eucharystię, chcieliśmy okazać Tego, który już więcej nie umiera.
Ta procesja prawdziwie rezurekcyjna, idzie tak od wieków i przez wieki. Jezus zmartwychwstały i uwielbiony, On, pierwszy Świadek niesie w świat Ewangelię o swojej Obecności. Wiedzie swoich wybranych (Ps 105,43) i w tej drodze, jak uczniów, jakby od początku na nowo zdobywa swoich: uczy, przekonuje, czyni siebie obecnym. Owszem, pogrążonym w smutku i płaczącym nad losem świętej sprawy Jezusa i Jego wspólnoty, jakby zaniedbanej przez Boga. Wyrzuca brak wiary i upór – czy nie w ich zadufanym nie-do-widzeniu dróg Bożej mądrościi wiedzy. I oto cudowna nieustępliwość Boża: to im, tym Jedenastu – jak to pojąć? – właśnie im mówi w całej swojej mocy słowo-rozkaz: Idźcie, głoście Ewangelię! – na cały świat idźcie, wszelkiemu stworzeniu głoście. Chrystus potwierdza ustanowienie na apostołów i dodaje zapowiedź znaków: Tym zaś, którzy, uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą: węże brać będą do rąk i jeśliby co zatrutego wypili, nie będziecie im szkodzić. Na chorych ręce kłaśćbędą i ci odzyskają zdrowie (Mk 16,17-18), po których poznawać się będziecie, że są uczniami Jezusa.
Oba porządki życia Kościoła ustanowione przez Chrystusa: hierarchiczny i charyzmatyczny, ujawnił Duch Święty, Duch Chrystusa w dzień Zesłania. Apostołowie poszli natychmiast z Wieczernika głosząc słowo zbawienia mocą– nie swoją, ale Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – przekazywali znaki miłosierdzia Bożego. Nie w imieniu Piotra czy Jana, czy jakiejś wspólnoty, ale w imię Jezusa Chrystusa i to tego ukrzyżowanego. Ale na siebie brali te razy i prześladowania, i śmierć, które były ze względu na Niego; na siebie, bo sobą osłaniali lud powierzony im przez Pana.
Umiłowany Bracie Marianie, wybrany na biskupa świętego Kościoła. Mocą pełni sakramentu kapłaństwa wejdziesz w nieprzerwane następstwo biskupów, dzięki któremu dzieło Zbawiciela trwa aż do naszych czasów, a ty będziesz służył jego rozwojowi. Przyjęty do kolegium biskupów jako następca Apostołów, „cum Petro et sub Petro”, będziesz służył Duchowi Chrystusa - wierny szafarz Jego Ewangelii i sakramentów. Z ojcowską i braterską miłością będziesz „nastawał w porę i nie w porę” przekazując prawdę i łaskę ewangelicznej drogi życia. Będziesz miłował Kościół powszechny i „Piotra naszych czasów”, i Kościół, który na naszej ziemi jest – i będzie zjednoczony węzłem miłości. Za chwilę, umiłowany Bracie, sam wyznasz wobec Chrystusa w Jego Kościele, że chcesz wypełnić wszystkie zadania hierarchicznej służby i być wiernym łasce, o którą każdego dnia będzie się modlił dla ciebie Kościół, któremu będziesz służył.
Umiłowani Siostry i Bracia, my, otaczający Biskupa Mariana nie wiemy – i on też nie wie – jakimi „znakami” obdarzy go Chrystus Pan, żeby mu towarzyszyły w jego służbie. To jedno na pewno wiemy, że to On sam będzie w mocy Ducha Świętego znakiem! Znakiem Chrystusa nauczającego, Proroka. Kapłana dającego swoje życie, Króla, który jest miłościwym pasterzem, Chrystusa błagającego Ojca, aby się wypełniła wola Ojca i nastało Jego Królestwo. Biskupia władza będzie wrastała – pewnie boleśnie – w serce Biskupa Mariana, bo inaczej nie wydałaby owocu.
My, Bracia i Siostry, złączymy się modlitwą, kiedy nasz Biskup, na znak, że rozpoczyna się Godzina Jezusa, jak Chrystus w Ogrójcu upadnie na twarz na posadzkę, błagając Ojca Niebieskiego, aby nie był daremny dla nas kielich Jezusa, który przyjdzie pić... I żeby się nigdy nie odłączył od miłości Chrystusa, i ludu, do którego będzie posłany. Amen.
Franciszek kard. Marcharski
METROPOLITA KRAKOWSKI
Kielce, dnia 18 kwietnia 1998 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl