Koncert kolęd w kilku językach uświetnił nabożeństwo ekumeniczne 19 stycznia 2013 r. w polskokatolickiej parafii w Hucisku k. Stąporkowa - w obrębie województwa świętokrzyskiego, zarazem w diecezji krakowsko–częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego, z udziałem duchownych kieleckich – księży rzymskokatolickich, proboszcza parafii prawosławnej i metodystycznej.
Nabożeństwo odbyło się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwającego od 18 do 25 stycznia.
Miało ono miejsce w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hucisku – gospodarzem drugiego dnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był tutejszy proboszcz ks. Paweł Walczyński. Słowo do zebranych wygłosił ks. kan. Władysław Tyszuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Mówił m.in. o wspólnym spożywaniu Paschy – „jako przedsionku do nieba”, o znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijan, zaapelował „o większe zaangażowanie w wysławianie miłości Bożej, o pokorę – bo pokornym Bóg objawia się wyżej”.
Chór Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zaśpiewał kilkanaście kolęd w języku polskim, angielskim, ukraiński, rosyjskim. Chór powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w 1998 r. Tworzą go głównie studenci i absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej. Repertuar Chóru stanowi muzyka sakralna i świecka różnych epok. Ważne miejsce zajmują utwory kompozytorów polskich, zwłaszcza współczesnych. Chór bardzo chętnie sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz coraz częściej po muzykę ludową. Kilkakrotnie Chór występował w Filharmonii Świętokrzyskiej towarzysząc solistom i orkiestrze w programach operowych i operetkowych.
„Ekumeniczne spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, są organizowane w Hucisku od 2007 r. Staramy się żyć ekumenizmem na co dzień, stąd świetlica „Zapiecek”, którą powołaliśmy wspólnie z księdzem katolickim, dawnym proboszczem Odrowąża - Markiem Migockim. Obecnie świetlicę prowadzi gmina, ale korzystają z niej dzieci naszej parafii oraz z parafii rzymskokatolickich” – mówi KAI ks. proboszcz Paweł Walczyński.
Po nabożeństwie uczestnicy spotkali się na ekumenicznej agapie – przy herbacie, bigosie, na wspólnym śpiewaniu kolęd.
Parafia Kościoła Polsko-Katolickiego w Hucisku powstała w 1936 r., liczy obecnie ok. 200 wiernych. U podstaw jej założenia legł konflikt ludzi z miejscowym duchowieństwem katolickim, w wyniku czego z Warszawy przyjechali księża narodowi celem zorganizowania parafii. Po trudnych dla obu stron latach PRL i braku porozumienia wspólnot, od końca lat 90. nastąpiło ocieplenie stosunków. Dobra współpraca pomiędzy obu Kościołami w kilku ostatnich latach to zasługa proboszczów: narodowego i katolickiego.
W województwie świętokrzyskim jest jeszcze niewielka wspólnota Kościoła polskokatolickiego w Skadli k. Chmielnika oraz ok. 20–osobowa w Kielcach.
Kościół Polskokatolicki powstał 1900 r. w USA. W Polsce pierwsze parafie powstawały w 1919 r. W czasach PRL Kościół Polskokatolicki i zdecydowana większość jego księży był narzędziem w rękach władzy. Na nabożeństwie ekumenicznym w 2000 r. we Wrocławiu w obecności przedstawicieli Episkopatu Polski i wiernych doszło do porozumienia o współpracy i poszanowaniu obu Kościołów. Nabożeństwo to, zorganizowane przez Kościół Polskokatolicki, to wynik wielomiesięcznych kontaktów z Konferencją Episkopatu Polski. Bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego skierował słowo pasterskie do zgromadzonych i odczytał akt przebaczenia oraz pojednania w imieniu Kościoła Polskokatolickiego. Kościół ten podzielony jest na trzy diecezję: warszawską, wrocławską i krakowsko–częstochowską.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Wspom. dodatkowe św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Niepokalanego Serca NMP
w Kielcach.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Cieślak 1981
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl