Hucisko: nabożeństwo ekumeniczne z koncertem w polskokatolickiej parafii

Koncert kolęd w kilku językach uświetnił nabożeństwo ekumeniczne 19 stycznia 2013 r. w polskokatolickiej parafii w Hucisku k. Stąporkowa - w obrębie województwa świętokrzyskiego, zarazem w diecezji krakowsko–częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego, z udziałem duchownych kieleckich – księży rzymskokatolickich, proboszcza parafii prawosławnej i metodystycznej.

Nabożeństwo odbyło się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwającego od 18 do 25 stycznia.

Miało ono miejsce w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hucisku – gospodarzem drugiego dnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był tutejszy proboszcz ks. Paweł Walczyński. Słowo do zebranych wygłosił ks. kan. Władysław Tyszuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Mówił m.in. o wspólnym spożywaniu Paschy – „jako przedsionku do nieba”, o znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijan, zaapelował „o większe zaangażowanie w wysławianie miłości Bożej, o pokorę – bo pokornym Bóg objawia się wyżej”.

Chór Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zaśpiewał kilkanaście kolęd w języku polskim, angielskim, ukraiński, rosyjskim. Chór powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w 1998 r. Tworzą go głównie studenci i absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej. Repertuar Chóru stanowi muzyka sakralna i świecka różnych epok. Ważne miejsce zajmują utwory kompozytorów polskich, zwłaszcza współczesnych. Chór bardzo chętnie sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz coraz częściej po muzykę ludową. Kilkakrotnie Chór występował w Filharmonii Świętokrzyskiej towarzysząc solistom i orkiestrze w programach operowych i operetkowych.

„Ekumeniczne spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, są organizowane w Hucisku od 2007 r. Staramy się żyć ekumenizmem na co dzień, stąd świetlica „Zapiecek”, którą powołaliśmy wspólnie z księdzem katolickim, dawnym proboszczem Odrowąża - Markiem Migockim. Obecnie świetlicę prowadzi gmina, ale korzystają z niej dzieci naszej parafii oraz z parafii rzymskokatolickich” – mówi KAI ks. proboszcz Paweł Walczyński.

Po nabożeństwie uczestnicy spotkali się na ekumenicznej agapie – przy herbacie, bigosie, na wspólnym śpiewaniu kolęd.

Parafia Kościoła Polsko-Katolickiego w Hucisku powstała w 1936 r., liczy obecnie ok. 200 wiernych. U podstaw jej założenia legł konflikt ludzi z miejscowym duchowieństwem katolickim, w wyniku czego z Warszawy przyjechali księża narodowi celem zorganizowania parafii. Po trudnych dla obu stron latach PRL i braku porozumienia wspólnot, od końca lat 90. nastąpiło ocieplenie stosunków. Dobra współpraca pomiędzy obu Kościołami w kilku ostatnich latach to zasługa proboszczów: narodowego i katolickiego.

W województwie świętokrzyskim jest jeszcze niewielka wspólnota Kościoła polskokatolickiego w Skadli k. Chmielnika oraz ok. 20–osobowa w Kielcach.

Kościół Polskokatolicki powstał 1900 r. w USA. W Polsce pierwsze parafie powstawały w 1919 r. W czasach PRL Kościół Polskokatolicki i zdecydowana większość jego księży był narzędziem w rękach władzy. Na nabożeństwie ekumenicznym w 2000 r. we Wrocławiu w obecności przedstawicieli Episkopatu Polski i wiernych doszło do porozumienia o współpracy i poszanowaniu obu Kościołów. Nabożeństwo to, zorganizowane przez Kościół Polskokatolicki, to wynik wielomiesięcznych kontaktów z Konferencją Episkopatu Polski. Bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego skierował słowo pasterskie do zgromadzonych i odczytał akt przebaczenia oraz pojednania w imieniu Kościoła Polskokatolickiego. Kościół ten podzielony jest na trzy diecezję: warszawską, wrocławską i krakowsko–częstochowską.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Na początku wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca ks. proboszcz Paweł Walczyński
I czytanie odczytał pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego
II czytanie odczytał ks. Michał Haśnik z Kościoła rzymskokatolickiego
Ewangelię odczytał ks. dr Paweł Borto, referent ds. ekumenizmu diecezji kieleckiej
Kazanie wygłosił ks. kan. Władysław Tyszuk z Kościoła Prawosławnego
Na zakończenie wszyscy duchowni udzielili błogsławieństwa