Z okazji III Światowego Dnia Ubogich w kieleckim schronisku dla bezdomnych mężczyzn odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Jan Piotrowski. Homilię wygłosił ks. Jacek Krzemień, od lat pomagający i współpracujący z osobami dotkniętymi biedą.
- Choćbym chciał, to nie mogę inaczej. Muszę rozpocząć od najważniejszej wiadomości, która brzmi - Bóg istnieje i niebo też istnieje. Tu nic się nie kończy, tu wszystko się zaczyna - mówił ks. Jacek Krzemień. - Boga mamy wielkiego, takiego, który do szaleństwa nas kocha. On oszalał z miłości do nas. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak odpowiedzieć miłością na miłość. Mamy kochać Go ponad wszystko, a kochać można w jeden sposób - okazując miłość drugiemu człowiekowi - mówił.
- Wiem, że ubogi zawsze jest stawiany na końcu, ale kochani, może to dzięki wam ten świat jeszcze istnieje. Choćby inni tego nie zauważali, jesteście świątynią Boga i jesteście przez Niego miłowani. Macie przestać mówić, że to wy nam coś zawdzięczacie, bo to my wam zawdzięczamy choćby to, że dajecie nam szansę stawania się człowiekiem i bycia katolikiem. Jesteście nam bardzo potrzebni, byście się za nami modlili i uczyli nas, poprzez wasze życiowe dramaty, bycia człowiekiem - podkreślił ks. Krzemień.
Papież Franciszek również zachęca nas, w Orędziu na ten dzień, do solidarności i współpracy w niesieniu nadziei potrzebującym. Zwraca też uwagę na sposób, w jaki są oni postrzegani przez resztę społeczeństwa: „Ileż razy widzimy biednych na wysypiskach, gdzie zbierają pozostałości z tego, co zbywa, aby znaleźć coś do jedzenia i ubrania! W ten sposób również oni stali się częścią wysypiska ludzkiego i są traktowani jak odpady, nie powodując przy tym żadnego poczucia winy u tych, którzy doprowadzają do tej skandalicznej sytuacji. Ci ubodzy często są traktowani jak pasożyty społeczeństwa, które nie przebacza im nawet ich własnej biedy. Osądzanie innych jest zawsze pod ręką. Nie mogą pozwolić sobie na bycie nieśmiałymi albo przygnębionymi, są postrzegani jako niebezpieczni albo niezdolni tylko dlatego, że są biedni.”
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl