Norbertanki klauzurowe z jednej z najstarszych wspólnot norbertańskich w Polsce - klasztoru w Imbramowicach, modlą się nieustannie o szczęśliwy wybór papieża, szczególnie intensywnie od momentu rozpoczęcia konklawe.
„Dzisiaj właściwie wszystkie modlitwy dnia ofiarowałyśmy w intencji pomyślnego konklawe, z prośbą o dary Ducha Świętego i łaski dla Kościoła świętego” – powiedziała KAI przełożona wspólnoty imbramowickich norbertanek – matka Antonia Zaczyńska.
Mniszka podkreśliła, że od chwili ogłoszenia przez Benedykta XVI decyzji o rezygnacji, siostry każdego dnia modliły się w jego intencji, indywidualnie i podczas modlitwy wspólnotowej oraz za wstawiennictwem Pana Jezusa Konającego, odbierającego łaski w cudownym wizerunku w klasztorze.
Dzisiaj w klasztornym kościele św. Piotra i św. Pawła podczas Mszy św. norbertanki modliły się w intencji konklawe. Za kardynałów ofiarowały także Liturgię Godzin, różaniec i in. modlitwy dnia. „Każda z sióstr swoje osobiste troski, cierpienia fizyczne, duchowe doświadczenia, także ofiarowuje w tej intencji” – opowiadała przełożona.
W imbramowickim klasztorze klauzurowe norbertanki przebywają nieprzerwanie od ponad 780 lat - jest to jeden z najstarszych klasztorów norbertańskich na ziemiach polskich. Klasztor ufundowany został ok. 1226 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Obecna późnobarokowa budowla kościelno–klasztorna to w większości dzieło architekta Kacpra Bażanki. Klasztor od XIII w. ulegał napadom tatarskim, pożarom, był obiektem ataku podczas wielu wojen, czy powstań narodowych, niemniej jednak regularnie prowadził szkoły, szpital i udzielał ludności różnych form pomocy, uruchamiając akcje dobroczynne i społeczne. Do historii przeszły np. Instytut Naukowy Wyższy Żeński czy Szkoła Rolnicza. Za udział w walce z okupantem niemieckim klasztor został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zarządzało nim dotąd 52 siostry przełożone.
Obecnie w klasztorze mieszka 15 sióstr.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz także: www.imbramowice.norbertanki.org
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl