W sobotę, 29 października 2022 w Fiapre, na peryferiach Sunyani w środkowo-zachodniej Ghanie, odbyła się inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Katolickiego Ghany, w której miałem przyjemność uczestniczyć – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w Ghanie.
Podczas tej uroczystości, miała miejsce 21-sza graduacja absolwentów i 32-ga immatrykulacja nowych studentów. Historia tej uczelni sięga swymi korzeniami Soboru Watykańskiego II, gdzie idea powołania do życia takiej instytucji zrodziła się pomiędzy biskupami ghańskimi biorącymi udział w tym wielkim wydarzeniu. Niestety, polityczne zawirowania w Ghanie i socjalistyczne skłonności niektórych przedstawicieli jej władz, stawały na przeszkodzie realizacji tego zamierzenia. W 1997 r. Konferencja Biskupów Katolickich Ghany na nowo podjęła kwestię powołania do życia katolickiej uczelni. Oficjalnie, 8 listopada 1998 r., J.E. kard. Peter Appaiah Turkson, oficjalnie ogłosił powołanie katolickiego uniwersytetu w Fiapre, na terenie diecezji Sunyani. Początkiem kampusu uniwersytetu były zabudowania centrum pastoralnego tejże diecezji. Pierwszych 50 studentów zostało immatrykulowanych 3 marca 2003. Zajęcia rozpoczęły się 10 marca 2003 r., na trzech wydziałach: ekonomia, biznes i administracja; studia religijne oraz informacja, komunikacja, nauki i technologia. Podczas tych studiów można było uzyskać tytuł bakalaureat nauk (bs) w zakresie nauk komputerowych, nauk ekonomicznych, biznesu i administracji oraz bakalaureat sztuk (ba) z dziedziny studiów nad religią. Druga grupa studentów, w liczbie 32, była immatrykulowana 3 listopada 2003.
W tym roku, 6 września, J.E. Nana Addo-DankwaAkufo-Adda, Prezydent Ghany nadał uniwersytetowi tzw. prezydencką kartą, co w praktyce oznacza nadanie mu wszystkich praw przysługujących autonomicznej uczelni wyższej. W tej chwili na Katolickim Uniwersytecie studiuje 3200 studentów, z kraju i zagranicy. Oprócz Ghany, są tam także studenci z: Nigerii, Beninu, Kamerunu, Rwandy, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Burkina Faso oraz Liberii.
Jak sobie nietrudno wyobrazić, ilość uczestników tejże ceremonii była dość znaczna, dlatego też odbyła się ona na centralnym placu kampusu, który zabezpieczono tradycyjnie, szpiczastymi namiotami, które mają chronić od słońca lub deszczu, ponieważ pora deszczowa jeszcze się nie skończyła. W centrum tego placu stoi, kilkumetrowy, olbrzymi krzyż. Który przypomina, skąd wszystko bierze swój początek i dokąd zmierza. To co od razu rzuciło się w oczy to wielobarwność i specyficzny krój ubiorów zgromadzonych. Były to stylizowane średniowieczne togi uniwersyteckie, wzorowane trochę na togach brytyjskich uczelni wyższych. Każda z nich ma swoja symbolikę. Inne są togi profesorskie a inne studenckie, gdzie każdy wydział ma swoje kolory. Togi uzupełnione są odpowiednimi nakryciami głowy, jak też ozdobione zostały ghańskimi symbolami adinkra.
Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00 i trwała trzy i pół godziny. Wyruszyliśmy w procesji z pomieszczeń rektoratu, wraz z J.E. bpem Matthew K. Gyamfi, ordynariuszem diecezji Sunyani, który pełni funkcję kanclerza uniwersytetu oraz z J.E. bpem Gabrielem E. Kumordji, SVD, ordynariuszem diecezji Keta-Akatsi, który jest członkiem rady nadzorczej uniwersytetu. Oprócz władz uniwersyteckich, w procesji szli także zaproszeni goście. Tradycyjni wodzowie już byli na swoich miejscach w pierwszym rzędzie przed trybuną. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów. Najpierw hymnu uniwersyteckiego a potem narodowego. Być może nie wszyscy to wiedzą, a zwłaszcza krytycy Kościoła katolickiego w Polsce, uniwersytety są wymysłem katolickiego średniowiecza. W średniowieczy, na otwarcie uniwersytetów zgody udzielał papież, co między innymi zapewniało im odpowiedni poziom. Średniowieczna struktura uniwersytetów zachowała się aż do naszych czasów: czyli podział na wydziały i zdobywanie stopni akademickich. Pamiątką tamtych czasów są także ubierane togi oraz język łaciński. Katolicki Uniwersytet Ghany ma swój hymn, którego pierwsze wersety zaczynają się po łacinie: „scientiaeacsapientiae lumen splendeat”, co się wykłada „niech błyszczy światło wiedzy i mądrości”. Sama uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania tegoż hymnu. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienie, gdzie również poproszono mnie o zabranie głosu. W swoim wystąpieniu przekazałem zebranym pozdrowienie i błogosławieństwo od Ojca św. Franciszka oraz przypomniałem nauczanie ostatnich papieży na temat katolickiej edukacji. W tym kontekście, szczególnie aktualne są słowa papieża Benedykta XVI, który w swoim przemówieniu do katolickich wychowawców w Washington DC, w 2008 r, powiedział, że: „Edukacja jest integralną częścią misji Kościoła w przepowiadaniu Dobrej Nowiny. Przede wszystkim i na pierwszym miejscu każda katolicka instytucja edukacyjna jestmiejscem, w którym spotyka się Boga żywego, który objawia w Jezusie Chrystusie przemieniającą siłę swojej miłości i prawdy”. Dalej powiedział papież, że „kryzys prawdy”, jest bezpośrednim rezultatem „kryzysu wiary”. Niestety, coraz więcej mamy „fałszywych proroków”, którzy mówią, że wszystko jest względne i że coś takiego jak prawda obiektywna nie istnieje. Żyjemy w czasach, że trzeba udowadniać rzeczy najbardziej oczywiste. Prawda jest i tę prawdę Kościół głosi już od dwóch tysięcy lat, jest nią Chrystus, który jest nie tylko prawdą, ale także i drogą, i życiem.
Po przemówieniach miało miejsce złożenie ślubowania przez nowych studentów oraz rozdanie dyplomów absolwentom, których było około 700, co jak się można domyśleć zabrało sporo czasu.
Całość uroczystości zakończyła się modlitwą a na koniec udzieliłem wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
30 października 2022 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl