Inauguracja roku akademickiego w kościele św. Jana Pawła II na Wesołej

W Kościele Akademickim św. Jana Pawła II - w piątek, 22 października obchodzony był odpust ku czci patrona świątyni. W Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego udział wzięli przedstawiciele kieleckich środowisk akademickich – władze uczelni, wykładowcy i studenci. Była to także inauguracja roku akademickiego dla działającego w kościele Duszpasterstwa Akademickiego.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej.

Zebranych przywitał ks. dr hab. Rafał Dudała, rektor kościoła. – Modlimy się o błogosławieństwo w nowym roku akademickim dla kieleckiego środowiska akademickiego, abyśmy wstępując w ślady dzisiejszego patrona chcieli budować cywilizację miłości, której imionami na drodze autentycznej duchowości były takie wartości jak dialog, poszukiwania, krytycyzm i pokora – zaznaczył duszpasterz.

Ks. dr hab Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w swojej homilii mówił o pytaniach, które na kartach Ewangelii Jezus zadawał swoim rozmówcom. – Jezus czasem nawet zadawał więcej pytań, niż udzielał odpowiedzi. A przecieć filozofia czy nauka rozpoczęła się od zadawania pytań.  A Jezusowe pytania są niezwykłe: „Dlaczego mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca?”, „Co chcecie, abym wam uczynił?”, „Kogo szukacie?”, „Czy chcesz stać się zdrowym?” „Czy i wy chcecie odejść?” „Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?”, „Wierzysz w to?”, „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?”. Pyta nawet Judasza „przyjacielu, po co przyszedłeś?”. Nauka rozpoczęła się od zadawania pytań. W księdze rodzaju, kiedy Bóg stwarza zwierzęta, pyta Adama „Jak je nazwiesz?” – niektórzy upatrują tu początków nauki

Pod koniec Mszy w imieniu środowisk akademickich głos zabrał rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Zbigniew Koruba. - Naukowiec, który nie umie się dziwić i podziwiać, jest wypalony. Przyglądamy się naszej rzeczywistości, poszukujemy prawdy. Służy to dobru i pięknu – to są triady, którymi wspiera się nasza cywilizacja łacińska i chrześcijaństwo. Tu mamy elementy wspólne uniwersytetów i stanu duchownego – dążymy do tego, żeby poznawać rzeczywistość i prawdę i żeby rzeczywistość podziwiać. Musi być tu cel i świadomość, a to nam daje sens – są to kolejne filary, na których opierają się cywilizacje uniwersyteckie i kościelne – zaznaczył rektor.

Wspólnota Duszpasterstwa Akademickiego podziękowała także byłym rektorom kieleckich uczelni – profesorowi Jackowi Semaniakowi, rektorowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz profesorowi Wiesławowi Trąmpczyńskiemu, rektorowi Politechniki Świętokrzyskiej. Byli studenci kieleckich uczelni wręczyli im ich karykatury.

– Katedra i uniwersytet to dziedzictwo wieków średnich, które istnieje do dziś i odpowiada na pytania, które rodzą się z ciekawości, niepokoju, nadziei, dotyczą świata materialnego i tego, co niematerialne. Bardzo serdecznie dziękuję za wspólnotę i wszystkie wydarzenia w ciągu tych ostatnich lat, a także za to piękne miejsce, które zostało oddane Kielcom – piękne swoim wnętrzem, a jeszcze bogatsze pięknem licznych wspólnot tu istniejących – powiedział prof. Jacek Semaniak, obecnie dyrektor Głównego Urzędu Miar

– Chciałbym serdecznie podziękować za lata współpracy z księdzem biskupem, za te piękne, choć ciężkie ostatnie cztery lata, wypełnione serdecznością i zrozumieniem  - dodał profesor Wiesław Trąmpczyński

W swoim słowie przed błogosławieństwem, biskup Jan Piotrowski nawiązał do zakończonego niedawno jublieuszu kieleckiej katedry.

- Dziś Kielce są zupełnie inne, ale pozostają w blasku katedry. Jest wielu wspaniałych uczonych, badaczy, profesorów i doktorów, tysiące studentów. Jest za co Panu Bogu dziękować. Oby splendor wszystkich uczelni nadawał piękna naszemu miastu i regionowi. Niech wstawia się za nami święty Jan Paweł II, który dziękował Panu Bogu za intelektualną zdolność poznawania prawdy, a przez nią Boga i człowieka – zaznaczył Pasterz.

Uczestnicy Mszy Świętej otrzymali błogosławieństwo relikwiami papieża Polaka. Po uroczystości każdy został obdarowany odpustowymi obwarzankami.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Rektora i galeria zdjęć